Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Antena open sleeve, obliczenia
SP5MET Offline
Tomek
**

Liczba postów: 74
Dołączył: 25-02-2015
Post: #2
RE: Antena open sleeve, obliczenia
Mam tą antenę na dachu już długi okres czasu.
Spisuje się dobrze i mogę ją polecić.
Przemierzyłem ją swego czasu ma kilka sposobów, zarówno VNA jak i tak podstawowym urządzeniem jak miernik natężenia pola.
Wszystko jest tak jak powinno.
Robiłem symulacje tej anteny oraz wspomniane pomiary i antena jest dookólna bez cech kierunkowości. Prawdopodobnie masz błąd przy przeliczaniu wymiarów elementów oraz ich rozmieszczenia w MMANA.

Poniżej wkleję grafiki z MMANA moich symulacji.
Antena nad gruntem na wysokości 3m. Rurki 6mm.

İmage

İmage

I kilka małych niestety zdjęć mojej konstrukcji wyciągniętych z telefonu.

İmage

İmage

İmage


Antena musi być oddalona od elementów metalowych! Trzeba zastosować maszt izolacyjny np. rury typu PCV lub PP do wody. Najlepiej jako przedłużka masztu metalowego. Wskazany jest bardzo balun prądowy-(symetryzator) w miejscu zasilania.

Zasada działania dipola rękawowego opisana jest m.in na stronie DK7ZB którego dwupasmowe anteny YAGI korzystają właśnie z tej "sztuczki".

Antena na 2m ma zysk jak zwykły dipol ale na 70cm już ma dość konkretny zysk i jest całkiem czułą anteną . Do tego jest to idealna antena dla nasłuchowca.
Po zainstalowaniu tej anteny, DISCONE jest na sprzedaż. Odłączyłem głuchego dziada. Mimo posiadania innych anten na UKF ta nadal stoi na dachu bo ma swoje zalety.

Jakby co, pytać Wink
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 20-05-2016 1:30 przez SP5MET.)
20-05-2016 1:28
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Antena open sleeve, obliczenia - SP5MET - 20-05-2016 1:28

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości