Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Schemat zasilacza regulowanego
SP6LTP Offline
Zbyszek
****

Liczba postów: 311
Dołączył: 02-02-2010
Post: #5
RE: Schemat zasilacza regulowanego
Kiedyś zbudowałem taki zasilacz na zamówienie dla jakiegoś kolegi na 20 sztukach stabilizatorów połączonych równolegle 1,5A w obudowach TO220. Coś w rodzaju LM350. Projekt pochodził z Elektora. Wykonane na dwóch płytkach drukowanych, jedna to sterownik a druga to stabilizatory z rezystorami 0,1R. Na pewno da się coś znaleźć w necie aktualnego na dostępnych elementach.
Ja osobiście przerabiam zasilacze komputerowe na te prądy. Dość dobry jest zasilacz od PS3.
Miałem taki robić na tranzystorach Mos fet w obudowach TO-3. Strasznie to duże i ciężkie to wychodziło i zaniechałem projekt.
Jak jednak kolega chce sobie wykonać tradycyjny zasilacz to proponuję kupić jakiś projekt z zestawów np.AVT . Wykorzystać sam sterownik a elementy wykonawcze wymienić na odpowiedniej mocy i ilości. Dawałem mostki prostownicze 50A/1000V i kondensatory 50000uF/50V. Lepsze efekty są jak zbudujemy mostek prostowniczy z kilkunastu diod pojedynczych połączonych równolegle i kondensator z baterii 10 x 4700uF/63 lub więcej. Zostaje jeszcze dorobić układ miękkiego startu ( też są w zestawach AVT) bo prąd ładowania kondensatorów po włączeniu to jak zwarcie.
Zapomniałem jeszcze o odpowiednich filtrach, sieciowy i wyjściowy. Też można kupić na znanym portalu alledrogo.
Albo kupić gotowy zasilacz serwerowy 30, 50 lub 80A 12v i lekko przerobić.( Np. Dell 930W za 50 PLN.)
İmage

73! Zbyszek
31-01-2016 14:57
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Schemat zasilacza regulowanego - SP6LTP - 31-01-2016 14:57

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości