Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
tani i szybki sposób na ekranowanie
SP3GO Offline
Rafał
***

Liczba postów: 182
Dołączył: 15-04-2015
Post: #15
RE: tani i szybki sposób na ekranowanie
Koledzy! Spieszę podzielić się z Wami wynikami eksperymentu Smile

Zbudowałem prosty generator na bazie jednego tranzystora i kwarcu 3.686MHz - całość zasilana baterią 9V.
Włączyłem i zapakowałem do małej torebki foliowej, a następnie ustawiłem radio na odbiór sygnału - słyszałem więc silny, jednostajny gwizd.
Następnie generator zawinąłem szczelnie w folię aluminiową, a w radiu... zaległa cisza Big Grin
Nawet lekka szczelina w tak wykonanym ekranowaniu z folii aluminiowej powoduje znaczny wzrost siły sygnału, który dociera do radia.
Później upewniłem się jeszcze, że zapakowanie w folię aluminiową nie zrywa drgań generatora - całość, jak poprzednio, szczelnie zapakowana w folię aluminiową, ale na zewnątrz wystaje krótka antenka w postaci kabelka (kilka cm) - generator pracuje prawidłowo - w radiu słychać gwizd.

Wnioski więc chyba nasuwają się same - folia aluminiowa całkiem dobrze nadaje się do ekranowania Smile a opisany przeze mnie sposób zamierzam stosować w swoich konstrukcjach radiowych Smile

Pakując wczoraj do plastikowego pudełka poszczególne moduły swojego VNA, każdy owijałem najpierw w papier do pieczenia, a później w folię aluminiową - tylko czekałem, kiedy żona zapyta, czy zamierzam wstawić to do piekarnika... Big Grin

Pozdrawiam,
Rafał SP3GO
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 08-09-2015 9:38 przez SP3GO.)
08-09-2015 9:09
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: tani i szybki sposób na ekranowanie - SP3GO - 08-09-2015 9:09

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości