Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
tani i szybki sposób na ekranowanie
SP3GO Offline
Rafał
***

Liczba postów: 182
Dołączył: 15-04-2015
Post: #9
RE: tani i szybki sposób na ekranowanie
Jak to zwykle bywa w takich jałowych dyskusjach - mówimy o tym samym, lecz dobieramy nieco inne słowa - stąd wynikają często nieporozumienia Smile

Co do pola elektromagnetycznego, to było w kontekście Twojego pierwszego posta, gdzie napisałeś o polu magnetycznym i elektromagnetycznym jakby były czymś zupełnie rozdzielnym. A trzeba mieć świadomość, że pole (albo lepiej: fala lub promieniowanie) elektromagnetyczne to połączenie pól elektrycznego i magnetycznego (i w dodatku oba zmienne).
Pole w sensie czysto fizycznym (wikipedia: "w fizyce pole – przestrzenny rozkład pewnej wielkości fizycznej") może być również elektromagnetyczne, bo wtedy każdy punkt przestrzeni określony jest przez natężenie pola elektrycznego i magnetycznego jednocześnie.

(03-09-2015 8:55)SQ9JXT napisał(a):  Ja miałem na myśli składową magnetyczną, do ochrony przed nią nie ma sensu w praktyce używać innego materiału niż blacha stalowa.

A no właśnie - a ja miałem na myśli powszechne ekranowanie urządzenia radiowego jako źródła promieniowania elektromagnetycznego - stąd nieporozumienie Smile

(03-09-2015 8:55)SQ9JXT napisał(a):  Nigdzie nie napisałem, że się nie nadaje. Napisałem jedynie o kolejności zastosowania w zależności od skuteczności.

Tutaj miałem akurat na myśli wypowiedź Kolegi Ryśka:

(02-09-2015 14:30)SP6IFN napisał(a):  aluminiowa folia nie jest materiałem odpowiednim na ekran urządzenia w.cz. Materiał powinien być magnetyczny, czyli blacha stalowa.

I z tą wypowiedzią pozwolę się nie zgodzić Smile

Inne sprawa, czy taka folia aluminiowa jest wystarczająco gruba, aby dobrze ekranować - ale to, że jest "nie-magnetyczna" jakoś do mnie nie trafia Smile
Oczywiście znów - mówię o ekranowaniu składowej elektrycznej (gdzie głównie przewodność ma znaczenie), a nie o ekranowaniu magnetycznym (gdzie głównie przenikalność magnetyczna ma znaczenie).
Jeśli "nie-magnetyczność" aluminium dyskwalifikowała by ten materiał jako ekran, to wszelkie obudowy aluminiowe dla urządzeń UKF nie miałyby racji bytu!

(03-09-2015 8:55)SQ9JXT napisał(a):  Skuteczność zależy od konduktywności materiału - im większa tym lepiej.

O! I z tym się całkowicie zgadzam. I teraz powstaje pytanie - na ile lepszy jest ekran z laminatu (obudowy sklecane z laminatu - 35um miedzi) od folii aluminiowej (aluminium nieznanej mi grubości) - dlatego eksperyment zaproponowany przez Kolegę Rysia zamierzam dziś wieczorem wykonać Smile

(03-09-2015 8:55)SQ9JXT napisał(a):  Sporo praktycznych rzeczy w tej kwestii jest tu:
http://www.astat.com.pl/download.php?fil...niania.pdf
http://elektronikab2b.pl/technika/20093-...efukX1gN1Q

Ten pierwszy PDF szczególnie dobry! Dziękuję za materiały! Zawsze warto poczytać Smile

Pozdrawiam,
Rafał SP3GO
03-09-2015 9:56
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: tani i szybki sposób na ekranowanie - SP3GO - 03-09-2015 9:56

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości