Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 7 Głosów - 4.14 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Składamy wzbudnicę SSB G4CLF
bolanren Offline
Jerzy SP5RZM
****

Liczba postów: 425
Dołączył: 10-04-2011
Post: #871
RE: Składamy wzbudnicę SSB G4CLF
Witam wszystkich Kolegów,

Jak wcześniej zapowiadałem w święta przebadałem monolityczny filtr PM-9-4F1. Nie jest dla mnie całkowicie jasne czy udało mi się go dobrze przy badaniu dopasować. Wykonałem kilka prób z dopasowaniem rezystorowym oraz kilka z dopasowaniem transformatorowym. Do budowy transformatorów w.cz. zastosowałem rdzenie BN-43-202 oraz wymiennie tzw. rdzenie "okularowe" z DW Electronics. Z noty katalogowej firmy "Omig" wynika, że jest to filtr, w którym porty należy zamknąć rezystancją 800 Ohm i 10 pF . Potwierdziły to badania z rezystorowym (Peerki 1 kOhm) dopasowaniem. Po przejściu na na transformatory wcz. z przekładnią zwojową 2:8 charakterystyka filtru nie była już symetryczna. Zastanawia mnie to skąd to się bierze? Czy rdzenie transformatorów mają nieodpowiednią przenikalność czy też montażowe pojemności zbudowanego przeze mnie pomiarowego boksu są za duże. A może ten filtr po prostu taki już jest? Jutro spróbuję brnąć w temat głębiej. Chciałbym uzyskać odpowiedź czy ten filtr do czegoś może się nam przydać. Na razie PP9 bije PM 9 na głowę Smile .

Pozdrawiam wszystkich
Jerzy
Spojrzałem na wcześniej zmieszczoną przeze mnie charakterystykę tego filtru, i w dodatku bez specjalnego ekranowania. Była niewątpliwie lepsza.. Ciekawe co robię nie tak..?
Kolejne etapy pracy przy badaniu PM-9-4F1 wykazały, że przyczyną słabych wskazań analizatora NWT7, którym sprawdzałem filtr były złe kontakty masy płytki z obudową pomiarowego boksu i samym filtrem również. Jutro to poprawię. Może jeszcze się coś na lepsze w tej charakterystyce zmieni. Większe niż poprzednio zafalowania w górnej części charakterystyki najprawdopodobniej wynikają z faktu, że o połowę zmieniłem ilość zwojów transformatora pozostając jednak przy tej samej przekładni. Obecnie w transformatorkach mam 1 zwój po stronie pierwotnej oraz 4 zwoje po stronie wtórnej.

.pdf  PM 9 4F1 dopasowanie transf. BN-43-202 3zw. do12zw..pdf (Rozmiar: 17.37 KB / Pobrań: 839)

Charakterystyka PM-9-4F1 mierzona NWT7 z dynamiką 82 dB . Dopasowanie przy pomocy transformatorów w.cz. nawiniętych na rdzeniu BN-43-202 ze stosunkiem zwojów 3 : 12. Więcej już chyba nie uzyskam choćby ze względu na małą dynamikę mojego analizatora. Ewentualnie da się jeszcze lekko zmniejszyć zafalowania w paśmie przepuszczania poprzez precyzyjne dobranie pojemności na wejściu i wyjściu filtru. Ogólnie, w porównaniu z PP9 A2 2R filtr PM 9 wydaje się być całkiem do rzeczy choć jest wrażliwy na niedokładne dopasowania.

.pdf  PM-9-4F1 z dopasowaniem zwojów 3 do 12 na BN-43-202.pdf (Rozmiar: 17.42 KB / Pobrań: 1126)

Załączam ostatnią już charakterystykę filtru, w którym trochę udało się wygładzić górną część charakterystyki. Dalej nie ma już chyba sensu badać tego filtru, a nawet nie ma już czym...


Załączone pliki
.pdf  PM 9 4F1 dopasowanie transf. zw 1 do 4.pdf (Rozmiar: 16.92 KB / Pobrań: 679)
.pdf  PM 9 4F1 dopasowanie rezyst. 800 ohm i 10pF.pdf (Rozmiar: 16.64 KB / Pobrań: 659)
.pdf  PM 9 4F1 z dopas. transf. 2_8.pdf (Rozmiar: 16.86 KB / Pobrań: 658)
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 09-01-2017 20:38 przez bolanren.)
07-01-2017 22:32
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Składamy wzbudnicę SSB G4CLF - bolanren - 07-01-2017 22:32

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości