Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
wytyczne przy projektowaniu obudowy
SQ8LUY Offline
michal
**

Liczba postów: 77
Dołączył: 01-07-2009
Post: #1
wytyczne przy projektowaniu obudowy
Witam

Przez sobotę umieszczałem mój generator m.cz. (AVT5124) w obudowie.
Podczas każdej takiej pracy pojawia się wiele wątpliwości, jak powinno się postąpić z zasilaniem, ekranowaniem itd.

Stąd mam kilka pytań do doświadczonych konstruktorów, może zechcecie rozjaśnić parę spraw.

1. Starsze urządzenia, np. mierniki Meratronik czy Zopan, mają włącznik sieciowy umieszczony na tylnej ścianie (jak w V540) albo umieszczony z tyłu ale załączany cięgłem od frontu (jak w V553 czy PFL34).
Czy warto to naśladować przy dzisiejszych układach?
Nie ukrywam że włącznik umieszczony z tyłu jest mało ergonomiczny Smile ale czego nie robi się dla dobra układu, hi!

2. Niektóre urządzenia mają oddzielony ekranem kawałek obudowy, w której znajduje się zasilacz i transformator.
Warto separować zasilacz od reszty układu?

3. Czy warto stosować filtry LC w ważniejszych konstrukcjach? (np Polskiej firmy Filtercon)
Np. taki filtr
İmage

4. Czy należy zwrócić szczególną uwagę na prowadzenie połączeń kablami? Np tych z 220V? Albo od uzwojenia wtórnego transformatora do zasilacza?
Prowadzić je najkrótszą drogą czy pod kątem prostym?

5. Czy podłączać metalową obudowę pod minus układu (aby była ekranem) czy pod zero z gniazdka? Smile Założę się, że to najtrudniejsza kwestia...

6. Mocowanie transformatora w obudowie. Nie wiem jak inni, ja zazwyczaj robię obejmę z blachy aluminiowej. Czy do poprawnej izolacji rdzenia transformatora od obudowy wystarczy jedna warstwa preszpanu?
Zastanawiam się czy to nie za mała odległość...


Będę wdzięczny za konstruktywne odpowiedzi... jestem pewien że wiele osób skorzystaExclamation
A może koledzy mają dodatkowe przemyślenia w kwestii obudów i umieszczania w nich naszego sprzętu?

Pozdrawiam
michał
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 28-09-2009 10:32 przez SQ8LUY.)
28-09-2009 8:51
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
wytyczne przy projektowaniu obudowy - SQ8LUY - 28-09-2009 8:51

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości