Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Przeróbka radia CB na 10m.
SP9MTV Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 96
Dołączył: 12-05-2010
Post: #1
Przeróbka radia CB na 10m.
Dostałem jakiś czas temu uszkodzony wskutek odwrotnego podłączenia zasilania CB Uniden Grant AM/SSB . Padł driver, układ przełączający napięcia z wbudowanym stabilizatorem 8V i co najgorsze nie do zdobycia pętla PLL MB8719.
Uruchomilem całość, poza pętlą PLL. Jest to fajne czułe radyjko, z bardzo skutecznym układem NB (jak pod oknem pyrkają skuterki to w 100% wycina zakłócenia) z mocą w SSB 11W. Do VCO podłączyłem potencjometr wieloobrotowy i okazało się że VCO potrafi pracować w niezwykle szerokim zakresie i jest nadzwyczaj stabilne. Uzyskałem w ten sposób płynne przestrajanie w całym zakresie CB. Teraz myślę, aby przestroić to radyjko na nasze 10m, co powinno być banalne. Mam dwie możliwości. Pierwsza najłatwiejsza, przestroić obwody na zakres 28-29MHz i zamontować potencjometr wieloobrotowy w miejscu gdzie fabrycznie jest pokrętło kanałów. Druga możliwość, zastosować inną pętlę np. SAA1057 (stosowana często w radioodbiornikach AM/FM) na której jeszcze w połowie lat 90' z pozytywnym skutkiem dłubałem i mam gotowe własne procedury i programy w asemblerze na procesor C51 do obsługi tej syntezy i jej rejestrów (programowane źródło prądowe etc.) za pomocą enkodera optycznego. W obu przypadkach chodzi w każdym bądź razie o to, aby wyeliminować strojenie kanałowe co 10kHz jak w radiach CB.
Jest tylko jeden problem. Płyta czołowa jest mała, brakuje mi na niej miejsca na wyświetlacz. Fabrczny wyświetlacz LED to tylko dwie cyfry-numer kanałów CB. Wymontowany będzie oczywiście ale to za mało miejsca.
No i się zastanawiam jak rozwiązać sprawę wyświetlacza. Są jakieś subminiaturowe LCD alfanumeryczne?

Marek
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 03-10-2012 10:27 przez SP9MTV.)
03-10-2012 10:27
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
Przeróbka radia CB na 10m. - SP9MTV - 03-10-2012 10:27

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości