Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Sterownik rotora antenowego - Projekt i wykonany egzemplarz
SP9MTV Offline
Początkujący
**

Liczba postów: 90
Dołączył: 12-05-2010
Post: #12
RE: Sterownik rotora antenowego - Projekt i wykonany egzemplarz
Jest mała nieścisłość w zrozumieniu zasadności zastosowania silnika jako enkodera.
Enkoder nie dostarcza nam pozycji anteny bo od tego jest wejście impulsatora na transoptor OK2. Enkoder na silniku krokowym służy tylko i wyłącznie do zadawania pozycji z palca, czyli kręcimy enkoder i antena się obraca na zadaną pozycję.
Ilość kroków silnika krokowego także nie jest powiązana wprost z zadawaną pozycją rotora. W sumie, na początku, faktycznie myślałem o tym, aby dzielić skalę np. 0-359stopni do np. 200kroków silnika, ale sobie odpuściłem, gdyż zdarzają się sytuacje, gdy krok zostanie zgubiony i skala by się nam rozjechała. Pozostało więc, że enkoder zostaje wykonany na silniku krokowym z trzech powodów. Pierwszy to mechanika, jest po prostu "nie do zajechania" a zarazem łatwy do zainstalwoania w obudowie urządzenia, drugi powód to że daje pod palcem miły, wyczualny delikatnie skok, i trzeci powód, gdyż typowe dostępne enkodery nie dają tak gęstej ilości kroków na pełny obrót jak silnik krokowy. W skrócie chodzi o to, aby obrócić rotor o 180 stopni nie kręcąc jakimś tam enkoderkiem mnóstwo razy.

W sumie, gdyby komuś zależało, to mógłbym dopisać do programu trochę kodu, aby można było wykorzystać jedno z wolnych wejść przetworników AD w procesorze, jako wejście pomiarowe z dzielnika wykonanego na precyzyjnym potencjometrze wieloobrotowym w którym fizycznie wykorzystany by był tylko jeden pełny obrót. Wystarczyło by jednorazowo podczas ustawiania urządzenia skalibrować nąpiecia z dzielnika tak aby pokrywały się z pozycją 0-359stopni rotora. Jest to możliwe do wykonania i w sumie banalnie proste. Ważne by było także, aby potencjometr prócz liniowej charakterystyki był wykonany z drobnego drutu oporowego. Im grubszy drut tym większe przeskoki ustawianej na nim rezystancji więc i napięcia a co za tym idzie stopni rotora. Ewentualnie wykorzystać większą ilość obrotów potencjometru poprzez zastosowanie przekładni.

Marek
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 17-09-2012 10:47 przez SP9MTV.)
17-09-2012 10:47
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Sterownik rotora antenowego - Projekt i wykonany egzemplarz - SP9MTV - 17-09-2012 10:47

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości