Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Balun Prądowy 1:1 - Jak prawidłowo zbudować ?
SQ5STZ Offline
Robert
**

Liczba postów: 63
Dołączył: 19-02-2009
Post: #77
Rainbow RE: Balun Prądowy 1:1 - Jak prawidłowo zbudować ?
Cześć Przemek,

Ja tu co prawda nie robię za eksperta, ale tak na mój chłopski rozum Wink ...

(20-06-2012 16:00)SQ8NYK napisał(a):  Popełniłem ostatnio balun: na rdzeniu F82 nawinąłem trifilarnie 12 zwojów (11uH). Podłączyłem rezystor 51 Ohm i zmierzyłem: (...)
Interesuje mnie jedynie pasmo 80m
SWR wyszedł 1.28 i gwałtownie rośnie powyżej 4MHz. Czy przyczyną tego mogą być cienkie przewody uzwojenia? (wzięte z komputerowej skrętki)

Widzę, że nawinąłeś balun napięciowy. Ja z napięciowych jestem noga a poza tym napięciowy stosuje się raczej w idealnych warunkach antenowych a wtedy... taki balun spełnia swoje zadanie.

SWR może wynikać również ze słabego sprzężenia między sobą linii (drutów) transmisyjnej, którą użyłeś do nawinięcia baluna. Może również przenikalność rdzenia jest za mała lub za duża ?! Rezystor który podłączyłeś ma sporą indukcyjność i pojemność więc wyniki pomiarów mogą być zafałszowane. Proponuję podłączyć sztuczne obciążenie z prawdziwego zdarzenia (można kupić już za 30 zł). Drut używany w skrętce komputerowej może mieć niewystarczającą izolację i jak przyłożysz 50W to mogą być przebicia.

Proponuję przejść na początek wątku i znaleźć tych kilka wzorów do obliczenia baluna a potem użyć przewodu nawojowego 0,9 mm - 1mm w podwójnej emalii i sprzęgnąć dwa druty razem w rurce termokurczliwej. Ostatnio użyłem dwóch rurek termokurczliwych (większej i mniejszej) aby przewody nie rozjechały się pod wpływem ciepła. Co do rdzeni to Amidony FT114-43 (FT240-43) dla 7MHz - 28MHz lub lepiej FT114-77 (FT240-77) dla niższych 1,8MHz - 7MHz sprawdzają się w warunkach bojowych i spokojnie można przez taki balun przepuścić 100W. Konstrukcja sprawdzona i powtarzalna.

Kolegów bardziej doświadczonych proszę o uwagi i ewentualną korektę mojej wypowiedzi.

3VSie Smile
Robert SQ5STZ/2

* Moje miejsce w sieci www.sq5stz.info
21-06-2012 13:38
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Balun Prądowy 1:1 - Jak prawidłowo zbudować ? - SQ5STZ - 21-06-2012 13:38

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości