Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Balun Prądowy 1:1 - Jak prawidłowo zbudować ?
SQ5STZ Offline
Robert
**

Liczba postów: 63
Dołączył: 19-02-2009
Post: #39
Rainbow RE: Balun Prądowy 1:1 - Jak prawidłowo zbudować ?
(12-03-2012 0:08)SP5FCS napisał(a):  ... Powyższa tabelka pokazuje sprawność linii w zależności od SWRa i strat w linii. Dla dobrej linii koncentrycznej (a=1dB) różnica pomiędzy SWR 1 a 1,5 wynosi 1.2%, czyli do pominięcia. Polecam lekturę całego tekstu. ...

Adam, dziękuję za ciepłe słowa Smile Ja wiem o tym, że SWR nie jest jedynym kryterium sprawności instalacji antenowej. Zawsze powtarzam, że system jest tak doskonały jak jego najsłabsze ogniwo. Co z tego, że mamy idealną antenę jak podczas nadawania podgrzewamy słabej jakości kabel antenowy. Przykładów można tu podać sporo.

Mam prośbę. Proszę Cię jako osobę utytułowaną, z doświadczeniem również edukacyjnym o proste i jasne (ale na poziomie niższym od uczelnianego) wytłumaczenie dlaczego niski SWR to nie wszystko! Uczepiłem się tego SWRa jak rzep psiego ogona Wink z banalnego powodu. Większość początkujących krótkofalowców w pierwszej kolejności wykonuje lub kupuje miernik SWR/mocy. To jest ich podstawowe narzędzie pomiarowe.

Mam nadzieję, że znajdziesz trochę czasu i podzielisz się z nami swoimi doświadczeniami i wiedzą ?!

Dziękuję za usłyszenie Smile
Robert SQ5STZ

* Moje miejsce w sieci www.sq5stz.info
16-03-2012 20:38
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości