Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Balun Prądowy 1:1 - Jak prawidłowo zbudować ?
SP5FCS Offline
Adam
*****

Liczba postów: 1,071
Dołączył: 02-02-2009
Post: #35
RE: Balun Prądowy 1:1 - Jak prawidłowo zbudować ?
Robert, gratuluję rzetelnego i kompleksowego podejścia do tematu wykonania własnego baluna antenowego, bogaty opis i prezentacja uzyskanych wyników.
Nie zawsze jednak dążenie do ideału znajduje praktyczne uzasadnienie, SWR jest klasycznym tego przykładem.

(11-03-2012 1:41)SQ5STZ napisał(a):  ... jestem QRP i staram się być bezkompromisowy w pewnych sprawach. Dla mnie SWR 1.3 jest nie do przyjęcia bo u mnie każdy miliwat jest na wagę złota. Dla stacji o standardowej mocy 100W utrata 2-3 watów to żaden problem.

Fakty i mity (SWR i straty w liniach)

Rola współczynnika SWR w systemach antenowych jest często przesadzona. Walka o wartości SWR < 1.5 nie daje praktycznych korzyści w postaci lepszej słyszalności. Zmiany mocy w antenie o (10..20)% są praktycznie nie zauważalne podczas odbioru.
İmage

Powyższa tabelka pokazuje sprawność linii w zależności od SWRa i strat w linii. Dla dobrej linii koncentrycznej (a=1dB) różnica pomiędzy SWR 1 a 1,5 wynosi 1.2%, czyli do pominięcia. Polecam lekturę całego tekstu.

Nawet jeśli zbudujesz idealny balun z SWR=1 w całym zakresie KF to jeszcze do tego potrzebny jest:
- idealny stopień mocy + LPF, który ma Z=50 w całym zakresie;
- idealne anteny na poszczególne pasma;
- fider zasilający o małych stratach;

Praktycznie i tak największy wpływ na skuteczność Twojej stacji QRP będzie miała budawa anteny i wysokość jej zawieszenia nad ziemią.
Przy sprzęcie własnej roboty w warunkach rzeczywistych trudno jest zapewnić idealne dopasowania poszczególnych elementów dlatego SWR < 1.5 jest jak najbardziej do przyjęcia.

73 Adam
12-03-2012 0:08
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości