Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Balun Prądowy 1:1 - Jak prawidłowo zbudować ?
SQ5STZ Offline
Robert
**

Liczba postów: 63
Dołączył: 19-02-2009
Post: #18
RE: Balun Prądowy 1:1 - Jak prawidłowo zbudować ?
Dobry Wieczór,

Dziękuję Kolegom za wyjaśnienia. Przy okazji dostaliśmy sposób na sprawdzenie rdzeni metodą empiryczną. Przyznaję, że trudno jest przestawić się na myślenie zmiennoprądowe Blush Jeszcze raz dziękuję za cenne wiadomości Smile

Zatem teoria już była i warto przejść do praktyki... Na zdjęciach poniżej widać balun mojej "produkcji".

İmage

İmage

İmage

Użyłem rdzenia Amidon FT140-43 i przewodu RG-316 w izolacji teflonowej. Widać, że przy gnieździe UC-1 przesadziłem z "okablowaniem" dla oplotu. Poprawię to przy najbliższej okazji. Oto wstępne pomiary:

3,59 MHz - SWR 1.06
7,05 MHz - SWR 1.10
14,14 MHz - SWR 1.18
21,14 MHz - SWR 1.27
28,32 MHz - SWR 1.35

Indukcyjność żyły "gorącej" - 77,26 uH
Indukcyjnośc oplotu: 78,47 uH

Pomiar wykonany miernikiem LC, którego opis jest na stronie:
http://bruno.netstrefa.com.pl/radio/proj.../index.htm

Na czwartej ilustracji widać pomiar baluna wykonany miniMAXem dla zakresu częstotliwości od 3 MHz do 30 MHz; do wyjścia baluna podłączone sztuczne obciążenie Radialla.

İmage

Wiem, że trudno jest zrobić dobry balun na całe pasmo KF. Niepokoi mnie SWR, który gwałtownie rośnie do góry i jest całkiem spory przy 30 MHz. Ponieważ jestem QRP więc muszę walczyć o każdą odrobinę mocy i moje urządzenia muszą działać dobrze; interesują mnie pasma od 7 MHz (włącznie) w górę. Może ktoś podpowie co robię źle ??? Przypomnę, że na początku tego wątku zamieściłem pomiar kabla RG-316, którego użyłem do nawinięcia baluna.

Pozdrawiam i Dziękuję Smile
Robert


Panie i Panowie,

Przypomniałem sobie wzór z młodości Blush

İmage

Mam nadzieję, że jest OK. Wynika z niego, że:

L[uH]=500[OHm] / (6,283*6,5[MHz])

Dałem małą "zakładkę" stąd trochę niższą częstotliwość początkowa. Po użyciu kalkulatora wyszło L=12,24 uH.

Dla 3,5 MHz (zakładka od 3 MHz) policzyłem L=26,52 uH.

Czy to są wartości prawidłowe?
Czy policzona indukcyjność jest dla jednego uzwojenia czy suma dla dwóch ? Confused

Dziękuję za uwagę Smile i pomoc Smile
Robert

* Moje miejsce w sieci www.sq5stz.info
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 15-02-2012 14:33 przez SQ5STZ.)
14-02-2012 22:53
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Balun Prądowy 1:1 - Jak prawidłowo zbudować ? - SQ5STZ - 14-02-2012 22:53

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości