Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 13 Głosów - 4.62 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Transceiver HMG 2010 "HUSAR"
stan Offline


Liczba postów: 3
Dołączył: 22-03-2011
Post: #75
RE: Transceiver HMG 2010 "HUSAR"
Układy diplekserów rezonansowych nie potrafią zrobić dobrego dopasowania w wąskim paśmie w zakresie kilku kiloherców w okolicy pasma przenoszenia filtrów kwarcowych. Aby tego dokonać dobroć użytych cewek musiałaby być zbliżona do dobroci kwarców i wynosić kilka tysięcy. Dlatego działanie diplekserów tego typu zrealizowanych na realnie możliwych do uzyskania obwodach zaczyna się dopiero od około 1 MHz do 1,5MHz. Takie układy służą do dopasowania odległych produktów mieszania, aby mieszacz nie przesterowywał się bardzo silnymi sygnałami z poza pasma odbieranego zarówno od nadajników amatorskich z innych pasm, ale przede wszystkim od nadajników radiofonicznych o mocach rzędu megawatów.
Niewielkie różnice w wartościach elementów w takim przypadku nie będą miały istotnego znaczącego wpływu na działanie tych układów. Z tego powodu układ można śmiało wykonać z wcześniej sprawdzonych sprawnych elementów. Tolerancja 10% w tym przypadku będzie zupełnie wystarczająca.

Nasz filtr w diplekserze musi tłumić znacznie więcej, co najmniej 20dB, z tąd rzeczywista realna szerokość pasma jego działania zaczyna się dopiero od około 1MHz.
Śmiało więc koledzy róbcie tę część układu bez sztucznych komplikacji i problemów. Po zrobieniu warto sprawdzić działanie tej części schematu za pomocą analizatorów NWT dowolnej maści.
Należy wykonać pomiar pasma przenoszenia oraz pomiar dopasowania stosując mostek odbiciowy. Badany diplekser należy obciążyć rezystorem 50 omów przy pomiarze dopasowania. Przy pomiarze pasma obciążeniem będzie sonda pomiarowa, która powinna (!!!) meć dokładnie 50 omów.

Taki rezonansowy układ dipleksera nie jest wystarczający do zapewnienia dobrego obciążenia mieszacza dla częstotliwości będących w pobliżu pasma przenoszenia filtru kwarcowego. Filtr kwarcowy ma pasmo około 3kHz i tylko dla tego wąskiego pasma ma dobre dopasowanie ( zakładam, że jest dobrze zrobiony). Już na granicy pasma przenoszenia nasępuje skok impedancji i praktycvznie całkowite odbicie produktów mieszania dla częstotliwości z poza pasma przenoszenia filtru kwarcowego, a więc w szczególnie wrażliwym miejscu dla odbiornika, a mianowicie na sąsiednim kanale odbiorczym, z tąd też klasyczne odbiorniki mają bardzo duże problemy z selekcją sygnałów sąsiedniokanałowych, pomimo stosowania dobrych filtrów kwarcowych.


Witam Kolegow!

To jest moj pierwszy post na tym forum.Chcialbym odniesc sie do tez tu padajacych odnosnie tegoz diplexera.

Otoz jego podstawowym i wlasciwym zadaniem jest zapewnienie wlasciwego dopasowania wyjscia mixera tzn. zapewnienia mu 50 omow w szerokim zakresie czestotliwosci do min.80 MHZ(im wiecej tym lepiej) przy wprowadzaniu jak najmniejszego tlumienia wtraceniowego dla pcz. powiedzmy 9Mhz.Tlumienie wtraceniowe poza 9Mhz nie ma zadnego juz znaczenia.Wazne jest tylko aby mixer widzial 50 om.Chodzi tu oto aby wszelkie pozostale produkty mieszania oprocz pozadanego 9Mhz po odbiciu sie od filtru kwarcowego nie wracaly do mixera psujac tym samym znacznie jego IP3.Wartosci dla LC dla obwodu szeregowego i rownoleglego sa(powinny byc rozne).Swego czasu wykonalem taki diplexer i z tego co pamietam to dopasowanie dla f=9Mhz bylo cos ok.-30db przy tlumieniu wtraceniowym -0.17db,zas dopasowanie dla czestotliwosci powyzej 9Mhz do 120Mhz bylo nie gorsze niz -26db.Diplexera nie liczylem na "piechote".Optymalizacje wykonalem wykozystujac program ANSOFT DESIGNER.

Pozdrawiam
22-03-2011 16:07
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
Transceiver HMG 2010 "HUSAR" - admin - 12-02-2011, 22:04
RE: Transceiver HMG 2010 "HUSAR" - stan - 22-03-2011 16:07

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 52 gości