(12-12-2010 11:14)sp4irx napisał(a): ... wydaje mi się, że warto zastanowić się nad standardami dokumentacji oczekiwanych przy publikacji.
Janusz dotknął dwóch bardzo istotnych zagadnień naszego hobby, dokumentowania projektów i pracy zespołowej.
Nawet bardzo dobry i nowatorki projekt nie będzie popularny wśród radioamatorów bez dobrej dokumentacji. Wielu Kolegów właśnie po jakości dokumentacji ocenia przydatność projektu do wykonania i wybiera urządzenia dobrze opisane. Wysoka ocena kitów K2 wynika również z doskonałej dokumentacji gwarantującej skuteczne uruchomienie radia.
Zastanówmy się co powinna zawierać dobra dokumentacja ?
Opis urządzenia, schemat ideowy, schemat montażowy, projekt druku, wykaz elementów i zamienników, instrukcja montażu, instrukcja uruchomienia, strojenia i regulacji, typowe problemy, instrukcja obsługi, lista wykrytych błędów i poprawek, uwagi autora projektu, abstrakt w j.angielskim, rosyjskim.
Lista jest długa i nie znam krajowej konstrukcji o tak dopracowanej dokumentacji. Czy to wina konstruktorów ? I tak i nie!
Wykonanie projektu pochłania dużo czasu, potem testy, poprawki, modyfikacje. Wykonanie dokumentacji odkładamy na sam koniec jak urządzenie będzie skończone. Często autorowi projektu trudno zrobić dobry opis uruchomienia bo nie zna np. umiejętności i wiedzy przyszłych wykonawców. I tu z pomocą przychodzi praca grupowa i podział zadań na kilku Kolegów. Moim zdaniem to jedyna droga szybkiej realizacji projektu z pełną dokumentacją i dobrą pomocą dla powielających projekt.