Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 8 Głosów - 4.13 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI
SP2JQR Offline
Henryk
*****

Liczba postów: 1,523
Dołączył: 23-08-2009
Post: #416
RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI
W CDG2000 pierwszy wzmacniacz pomiędzy mieszaczem a zasadniczym filtrem selektywnym jest nieregulowany. Filtr wewnątrz wzmacniacza p.cz. jest tylko filtrem czyszczącym na trzech kwarcach o małym czasie opóźnienia.
Żeby porównywać tą konstrukcję z innymi trzeba popatrzeć na całość konstrukcji.

Analizowanie tylko fragmentu całości to trochę jak dotykanie ogona słonia z zawiązanymi oczami. Można pomyśleć, że to sznurek...

Sześć mosfetów w p.cz. to rzeczywiście trochę za dużo, ale dla próby jak najbardziej, gdy ustawi się ręczie małe wzmocnienie.
Wzmocnienie p.cz. za filtrem w konstrukcjach ze skupioną selektywnością nie powinno przekraczać pozapasmowego tłumienia filtru selektywnego. Nie dotyczy to filtrów czyszczących stojących po drodze. Dla filtru PP-9 to może być aż 85dB, pod warunkiem bardzo dobrego ekranowania samego filtru. Z tym w wielu TRXach są kłopoty. Np. w Digitalu 942 tłumienie filtru PP-9 zamontowanego na płytce wynosi tylko 40dB. Winę za przesłuch ponoszą dwa duże obwody p.cz. na wejściu i wyjściu filtru, które się sprzęgają, ale też przesłuch na diodach przełaczających filtry - omijanie filtru dla emisji AM.
Warto zmierzyć rzeczywisty przesłuch na filtrach zamontowanych na płytkach TRXów. Do tego nie są potrzebne żadne przyrządy tylko dobrze działający i dobrze wyskalowany S-metr. Podłączamy antenę i ustawiamy na stację nadającą z poziomem np. S-9 +40dB. Potem wylutowujemy lub odłączamy filtr selektywny i patrzymy ile jest na S-metrze. Nie powinno być nic, ale to teoria...
14-02-2025 12:20
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI - SP2JQR - 14-02-2025 12:20

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 15 gości