Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 7 Głosów - 4.14 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Składamy wzbudnicę SSB G4CLF
SP9LVZ Offline
Piotr
*****

Liczba postów: 759
Dołączył: 13-01-2015
Post: #993
RE: Składamy wzbudnicę SSB G4CLF
Temat Plessey'a nieco zapomniany, ale jak się okazuje aktualny. Napisał do mnie ostatnio Giovanni I7IWN, który też montował wzbudnicę G4CLF. Pomimo pewnych poprawek które były tu opisywane nadal występuje u niego sklejanie styków przekaźnika zasilania RX/TX na płytce wersji I. Poprawki te leczyły problem, ale nie usuwały przyczyny.
W czym jest problem?
W oryginalnym rozwiązaniu G4CLF, jak i w podobnych rozwiązaniach wzmacniacza rewersyjnego na J310 (PA0DKO), w którym wykorzystywane są do przełączania sygnałów rx/tx diody wymagane jest podawanie napięcia zasilania do wzmacniacza rewersyjnego oraz zwieranie do masy (naprzemiennie) by działały diody przetaczające. Zastosowany do tego celu przekaźnik naprzemiennie podaje zasilanie i zwiera do masy.

İmage

Na zasilaniu obwodów wzbudnicy po stykach przekaźnika są zastosowane kondensatory elektrolityczne, które gromadzą ładunek, a styki zwierając je do masy powodują przepływ dużego prądu rozładowania i sklejają się. Rozwiązanie przełączania diod w oryginale było bardzo prymitywne. Jedna z propozycji zmniejszenia problemu była taka, by nie zwierać stykami bezpośrednio do masy, lecz przez rezystor np. 100R, który ograniczy prąd rozładowania co leczyło skutki.
Generalnie praca przekaźnika w ten sposób (zwieranie do masy) jest związana tylko z przełączaniem diod.
Likwidacja problemu, a nie skutków polega na tym by nie było zwierania do masy, a diody nadal były przełączone.
Wystarczy na stałe połączyć obwody zasilania wzmacniacza rewersyjnego rezystorami 1k do masy (za stykami przekaźnika podającego napięcia RX/TX), by diody miały zapewniony obwód prądowy zasilania przy podawaniu naprzemiennie zasilania, bez zwierania do masy przekaźnikiem. Tą rolę będą pełnić dodatkowe rezystory 1k.
Dodatkowo można usunąć kondensatory elektrolityczne zza styków włączania niecięcia RX/TX i dać kondensator przed tymi stykami przekaźnika by nie robić opóźnień w "wygaszaniu" pracy bloków RX/TX.
Przekaźnik pozostaje, ale tylko jako przełączający zasilanie RX/TX lecz już bez zwierania do masy.
Wzmacniacz w tej wersji pracuje poprawnie i przyczyna problemów jest wyeliminowana. Można zmniejszyć rezystory 4k7 na 3k3.
Poniżej fragmenty schematu po zmianach.

İmage

İmage

http://sp9lvz.sp-radio.eu/
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 13-02-2025 11:51 przez SP9LVZ.)
13-02-2025 11:03
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Składamy wzbudnicę SSB G4CLF - SP9LVZ - 13-02-2025 11:03

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 18 gości