Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 8 Głosów - 4.13 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI
SP2JQR Offline
Henryk
*****

Liczba postów: 1,507
Dołączył: 23-08-2009
Post: #379
RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI
Jest wiele sposobów na poradzenie sobie z opóźnieniem filtru umieszczonego wewnątrz pętli ARW. W sumie nie zależy to od ilości przemian, tylko od samego opóźnienia filtru umieszczonego wewnątrz pętli.
Efektem praktycznym takiego wniesionego opóźnienia jest duże przeregulowanie pętli w obrębie czasu opóźnienia, inaczej, przekładając to na język nasłuchowca będzie to szczególnie mocno zauważalne na emisji CW w postaci charakterystycznego stukania pierwszego znaku w serii znaków cw. Zjawisko to też wystąpi na emisji SSB szczególnie, gdy ktoś pracuje z VOXem i większą mocą.

Najbardziej skomplikowany sposób rozwiązania problemu zastosowano np. w TRXie CDG2000. Mianowicie zrobiono dwie pętle ARW. Jedna przed filtrem, a druga za filtrem. Poza tym praca obu pętli jest od siebie uzależniona. Warto sobie ten projekt dokładnie przeanalizować. Sam filtr wewnątrz tych pętli jest minimalistyczny, aby zredukować jego opóźnienie.
W CDG2000 pętle ARW są rozwiązane wzorcowo po mistrzowsku.

W rozwiązaniu przedstawionym w tym wątku można spróbować zastosować podobne zasady (zasady, a nie konkretny schemat) jak w CDG2000.

Ja mam jeszcze jedną propozycję rozwiązania. Mianowicie za filtrem wnoszącym opóźnienie należy zastosować docelową głębokość regulacji pętli, co nie oznacza zastosowanie docelowego wzmocnienia, tylko np. jeśli wzmocnienie jest za małe tak jak tu - należy umożliwić układowi regulacji ARW przechodzenie z zakresu wzmocnienia w zakres tłumienia. Układy pracy mosfetów na to pozwalają. Układy wejściowe muszą w tym przypadku zapewnić wystarczającą dynamikę, aby nieregulowany sygnał (podczas piku wynikającego z opóźnienia) nie przesterował wzmacniaczy wstępnych.
Kolejnym dodatkiem do układu ARW może być precyzyjny ogranicznik napięcia ARW pętli, który nie dopuści do powstania zbyt dużego impulsu regulacji. W bardziej skomplikowanej wersji układ ten może pracować dynamicznie uwzględniając napięcie ARW w danym momencie i wyłapywać szybkość narastania impulsu.
Zawsze trzeba przeanalizować stopień skomplikowania całośći, aby przy zakładanej prostocie nie nastąpił niepotrzebny przerost formy...
Praca układu ARW ma tak istotny wpływ na całkowitą dynamikę i jakość audio, że czasem watro ciut bardziej skomplikować ten układ, aby nie zniweczyć osiągnięć dokonanych w całym pozostałym torze odbiornika.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: Wczoraj 15:34 przez SP2JQR.)
Wczoraj 15:29
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI - SP2JQR - Wczoraj 15:29

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 6 gości