Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
TRX SSB QRP MINI-BLU na bazie mieszaczy SN16913
SP9LVZ Offline
Piotr
****

Liczba postów: 724
Dołączył: 13-01-2015
Post: #5
RE: TRX SSB QRP MINI-BLU na bazie mieszaczy SN16913
Tak jak omawiam na filmie informacji o SN16913 - nie znalazłem poza stroną JA9TTT, żadnych szerszych informacji o tym mieszaczu.
Znalazłem dokumentacje serwisowe kilku transceiverów Kenwood i Yaesu, w których te mieszacze były i są stosowane. Dobrze znany FT817 zawiera aż trzy te układy, w modulatorze, demodulatorze i jako mieszacz w torach p.cz. Wynika z tego, że ten układ od lat był produkowany dla sprzętu radiokomunikacyjnego - stosowany w Japonii. Być może dla tego karta katalogowa jest tylko w języku japońskim.
Nie znalazłem żadnego opracowania wykonania transceivera amatorskiego na tych układach. Jeśli nie ma w Internecie, to czy znaczy, że nikt jeszcze takiego TRX nie zrobił? Nie wiem. Może ktoś jeszcze poszuka i znajdzie jakieś opracowanie trx amatorskiego z SN16913.
Układy są obecnie dostępne i bardzo tanie na zagranicznym portalu.... warto może poeksperymentować z nimi w miejsce NE602.
Od kilkunastu dni testuję trx miniBLU na tych układach, zrobiłem już wiele QSO ze stacjami z całej EU na QRP 10W na 7MHz.
Układy SN16913 mieszaczu RX/modulatorze i demodulatorze/mieszaczu TX, jak dla mnie pracują o wiele lepiej niż NE602.
Jednen z wielu testów, który robiłem to odbiór stacji obok bardzo silnych sygnałów - brak efektu intermodulacji.
Jeden z przykładów poniżej, dla lepszego zobrazowania sytuacji zrobiłem zdjęcie obrazu tych sygnałów na ekranie FTdx10 - odbiór był identyczny (na miniBLU i FTdx10), z poprawką na jakość zboczy filtru w miniBLU (filtr 6-kwarciwy na rezonatorach 10,7MHz). Odbierałem sygnał S9, a dokładnie 3kHz poniżej była stacja S9+30dB. Nie było efektów mieszania inermodulacyjnego tych sygnałów na SN16913.

İmage

Załączam fragment datasheet który posiadam i na podstawie którego projektowałem miniBLU plus opracowania testów JA9TTT, starałem się nieco przetłumaczyć z tej karty.


Załączone pliki
.pdf  SN16913P_data.pdf (Rozmiar: 465.58 KB / Pobrań: 81)

http://sp9lvz.sp-radio.eu/
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 15-10-2024 11:01 przez SP9LVZ.)
14-10-2024 20:12
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: TRX SSB QRP MINI-BLU na bazie mieszaczy SN16913 - SP9LVZ - 14-10-2024 20:12

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 4 gości