Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 5 Głosów - 4 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI
SP9LVZ Offline
Piotr
****

Liczba postów: 715
Dołączył: 13-01-2015
Post: #339
RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI
Dziękuję Ryszardowi SP9FYS za QSO w czasie którego wymieniliśmy uwagi na temat konstrukcji, w tym pracy toru IF i innych koncepcji rozwojowych transceivera. Zweryfikowaliśmy jakość modulacji w trudnych warunkach. W sumie zrealizowałem ok 1,5 godziny łączności z 5-cioma stacjami (co było testem jak zachowa się temperaturowo driver). Początkowo na samym trx (ok.8-10W), w dalszych łącznościach z ograniczoną mocą z trx do ok 1,5 W (jest płynna regulacja mocy) plus zewnętrzny wzmacniacz z mocą ok 30-40W outp. To może tłumaczyć tą niedużą różnicę poziomów na WEBSDR w stosunku do SP5ICX, który jak podawał pracował z mocą 150W. Wcześniejszy podgląd na WEBSDR był na małej mocy tylko z TRX 8-10W. Z Grzegorzem SP5ICX, który też pracował na własnym mocno rozbudowanym home made z IF na mosfetach (dwie p.cz.) wymieniliśmy dużo ciekawych uwag.

Kwestia formowania sygnału w torze mikrofonowym. Czy jest formowanie czy go nie ma?
Pomimo, iż wydawało by się że jest to tylko wzmacniacz operacyjny, to jednak większość jego elementów wpływa na ch-kę toru mikrofonowego i trzeba je indywidualnie dobrać.
Używam mikrofonu dynamicznego, z jakiegoś starego TRX YAESU. Użyty mikrofon ma zasadnicze znaczenie w jakości audio sygnału SSB.
W torze mikrofonowym dobrałem wartości dwóch kondensatorów sprzęgających, jeden na wejściu wzmacniacza operacyjnego, a drugi na wyjściu. Niezależnie od tego wszystkie pozostałe elementy mają jakąś swoją funkcję.
W załączeniu fragment schematu wzmacniacza mikrofonowego z dobranymi indywidualnie kondensatorami. Zwracam uwagę, że kondensatory sprzęgające powinny być typu MKT (a nie ceramiczne). Wejściowy kondensator ma pady SMD, ale należy wlutować tam MKT (Miflex).
Była jakiś czas temu dyskusja, czy sygnał z mikrofonu podać na wejście (+) czy (-) wzmacniacza operacyjnego, jestem z rozwiązaniem by podawać na (-), tak jak zostało wykorzystane we wzmacniaczu toru mikrofonowego.

Wzmacniacz mikrofonowy daje wzmocnienie z dużym zapasem, nie trzeba żadnego przedwzmacniacza do mikrofonu.


Obraz wymodulowania sygnału SSB mieszczącego się w szerokości 3 kHz (zaznaczone zielone linie) - zgodnie z charakterystyką filtru PP9A2. Analiza obrazu potwierdza bardzo dobre dopasowanie filtru PP9 w torze p.cz. (co przekład się na odsłuch).

İmage


Testy czułości odbiornika TRX B-L-U w porównaniu do FTDX10.
Testy zrobiłem jako pomiar poziomu sygnału testowego nieco powyżej minimalnego sygnału odbieranego powyżej podłogi szumowej odbiorników w paśmie 14 Mhz emisja SSB - gdyż w tej wersji mój TRX B-L-U mam tylko filtr SSB PP9A2, następujące warunki pomiaru:
- poziom sygnału testowego ustawiłem na podstawie FTDX10, tak by wskazania były na jego poziomie <S1 - widoczny prążek sygnału na ekranie FTDX10,
- sygnał był wyraźnie słyszalny w głośniku (użyty był ten sam głośnik zewnętrzny do odsłuchu),
- w FTDX10 i w TRX B-L-U wyłączone pre-amp (oba w tej samej konfiguracji wejścia),
- ustawione zostały te same poziomy odsłuchu audio (co widać po poziomie sygnału testowego na analizatorze FFT) - oczywiście bez zmiany poziomu sygnału testowego,
- analiza widma FFT na oscyloskopie - sygnał na wyjściach głośnikowych (przy tych samych poziomach odsłuchu i tych samych głośnikach jako obciążenie wyjść).

Ustawienie wstępne sygnału testowego na FTDX10

İmage

Ustawienie TRX B-L-U

İmage

Pomiar podłogi szumowej TRX B-L-U bez sygnału testowego

İmage

Pomiar podłogi szumowej FTDX10 bez sygnału testowego

İmage

Odstęp sygnał testowy/szum odbiornika TRX B-L-U

İmage

Odstęp sygnał testowy/szum odbiornika FTDX10

İmage

Wniosek: czułości odbiorników są porównywalne - katalogowo FTDX10 w paśmie 14 MHz ma podawany MDS -127dBm (przy wyłączonych przedwzmacniaczach) - próg podłogi szumowej.
Czystość podłogi szumu odbiorników - wnioski pozostawiam bez komentarza.


Załączone pliki
.pdf  Schemat modulator tor mikrofonowy.pdf (Rozmiar: 79.96 KB / Pobrań: 206)

http://sp9lvz.sp-radio.eu/
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 27-07-2024 12:41 przez SP9LVZ.)
26-07-2024 10:15
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI - SP9LVZ - 26-07-2024 10:15

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 18 gości