Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 5 Głosów - 4 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI
SP9LVZ Offline
Piotr
****

Liczba postów: 715
Dołączył: 13-01-2015
Post: #326
RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI
Tak jak pisałem sprawdzę jeszcze sytuację w przypadku czystego sinusa z generatora LC. Ja raczej nie pójdę w kierunku komplikacji układu dla doczyszczania heterodyny w pierwszej wersji TRX. Po ustawiu jako zrównoważenie mieszacza na 28 Mhz jest ono praktycznie wolne od tych produktów niepożądanych.
Natomiast na 14 i 21 Mhz słyszane produkty niepożądane powyżej podłogi szumowej odbiornika (bez anteny), nie są już rozróżnienia od zakłóceń z pasma po wkręceniu anteny.
Co do tego heterodyna x 2, to najlepiej było by wygenerować taki sygnał z Si5351, ale ja nie jestem na tyle biegły w programowaniu by zmienić kod programu i uzyskać taki sygnał z syntezy. Można bez problemu zmienić wersję modułu mieszacza z HC86 na HC74 i taką wersję przetestować jeśli ktoś by zmienił program syntezy.
Druga opcja to nie robić odwrócenia sygnału heterodyny na dwa potrzebne 0/180 poza generatorem, tylko wygenerować go z Si5351, ale nie wiem na ile symetrycznie taki sygnał może być wygenerowany?

By oderwać się nieco od tej kwestii czystości odbiornika, podłączyłem jeden z moich wzmacniaczy toru nadajnika - zmodyfikowana wersja kitu dostępnego w internecie z tranzystorami PA zamienionymi na 2xRD16 i uzyskam ku zaskoczeniu bardzo równy poziom sygnałów SSB na wszystkich pasmach ok 8W. Tor formatowania sygnału SSB nadajnika modulator/mieszacz/BPF zachowuje się prawidłowo. Nie miałem żadnych objawów wzbudzeń nadajnika.

http://sp9lvz.sp-radio.eu/
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 11-07-2024 9:22 przez SP9LVZ.)
11-07-2024 9:19
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI - SP9LVZ - 11-07-2024 9:19

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 42 gości