Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 5 Głosów - 4 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI
SP9LVZ Offline
Piotr
****

Liczba postów: 715
Dołączył: 13-01-2015
Post: #324
RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI
Zrobiłem testy w zakresie minimalizacji produktów niepożądanych na tle podłogi szumowej odbiornika. Chodzi o te przedstawiane na filmach zakłócenia pojawiające się głównie w paśmie 21 i 28 Mhz oraz mniej dokuczliwe na 14 Mhz na pojedynczych częstotliwościach. Są one prawie do całkowitej eliminacji poprzez symetryzację sygnału heterodyny na HC04. Problem jest taki, że na każdym z pasm punkt symetryzacji (regulacja peerkiem) jest w innym miejscu. Wg. sugestii Rafała usunąłem pi-filtr doczyszczający z sygnału heterodyny (tak by z Si5351 wychodził sygnał bardziej prostokątny). Niestety nie spowodowało to "nałożenia" się punktów symetryzacji, wręcz przeciwnie punkty na peerku jeszcze bardziej się rozjechały.
Słuchając tych zakłóceń wnioskuję że jest to coś od sterownika syntezy, co interferuje z heterodyną.
Wróciłem więc do punktu wyjścia, czyli wlutowałem ponownie pi-filtr (jest on na częstotliwość ok 38 Mhz, czyli najwyższa generowana wartość sygnału heterodyny dla pasma 28 Mhz). Ustawiłem minimum zakłóceń w paśmie 28 Mhz, wtedy dla pasma 14 i 21 MHz jest do przyjęcia.
To nie wszystko co zamierzam zrobić.
Opcja pierwsza do sprawdzenia. Obecnie heterodyna jest ustawiona jako suma częstotliwości pasm i p.cz., można by dla pasm 20-10m zrobić jak różnicę i sprawdzić co się zmieniło.
Opcja druga do sprawdzenia. Dać zewnętrzne VFO LC przy włączonej syntezie i wyłączonej syntezie, sprawdzenie jak włączony sterownik spływa na taką sytuację.
Opcja trzecia testu. Zrobić przełączany układ symetryzacji dla pasm (głównie dla 14,21 i 28 Mhz). Jeśli takie przełączanie działało by prawidłowo, to można problem wyeliminować dla wszystkich pasm. I to było by najlepsze rozwiązanie.

http://sp9lvz.sp-radio.eu/
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 10-07-2024 17:00 przez SP9LVZ.)
10-07-2024 13:11
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI - SP9LVZ - 10-07-2024 13:11

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 16 gości