Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 5 Głosów - 4 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI
SP9LVZ Offline
Piotr
****

Liczba postów: 696
Dołączył: 13-01-2015
Post: #298
RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI
Pomiarów harmonicznych nie robiłem, ograniczyłem się do samego uruchomiania, wyrównania wzmocnienia i wersyfikacji sygnału oscyloskopem na 14 MHz. Wykonam takie pomiary, ale jak zrobię jakiś konkretny radiator do odprowadzenia ciepła z tych końcowych RD07.
By sprawdzić driver przeprowadziłem na nim dwa QSO w paśmie 7 MHz z 5 W outp. Kontrolowałem podczas QSO sygnał na własnym odbiorniku kontrolnym.
Zrobiłem kilka zdjęć sygnału obserwowanego na oscyloskopie po kolejnych stopniach (głównie do zweryfikowania poziomów podczas doboru polaryzacji), ale nie mam zdjęcia sygnału wyjściowego (był sinus przy mocy out 5W). Wydawało mi się że takie zdjęcie ekranu oscyloskopu zrobiłem.
Nie chciałem sterować do większej mocy głównie z powodu słabego chłodzenia tranzystorów końcowych RD07, jednak przy szybkim teście oddaje do 10W outp. Do takiej wersji trzeba by jednak inaczej rozwiązać chłodzenie RD07 (być może płytka jednostronna przykręcona na radiatorze i dużo przelotek na płytce). Tu trzeba zaznaczyć że ograniczyłem prąd spoczynkowy RD07 do 120mA na tranzystor. Wzmocnienie tych tranzystorów zmienia się z ich prądem spoczynkowym, więc przy dobrym chłodzeniu można by go jeszcze zwiększyć, co na pewno wpłynie na poprawę liniowości.
Muszę zrobić odprowadzenie ciepła z płytki i dopiero zrobię testy "dłuższe w czasie".
Druga sprawa, że ja potrzebuje tylko do 3 W outp (taki miałem plan), ponieważ tyle wystarczy u mnie do stopnia PA 100W. Nie potrzebuję "wyciskać" z tych tranzystorów mocy na max'a.
Po tych pomiarach i próbach wniosek jest taki, że można by je planować do wykorzystania w stopniach driverów wzmacniaczy nadajników.
W załączeniu foto z pomiaru sygnału na 14 Mhz po RD00 (na bramkach RD07) to które mi się zachowało jako ostatnie.


Załączone pliki Miniatury
İmage

http://sp9lvz.sp-radio.eu/
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 03-06-2024 11:14 przez SP9LVZ.)
03-06-2024 11:10
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI - SP9LVZ - 03-06-2024 11:10

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości