Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 5 Głosów - 4 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI
SP9LVZ Offline
Piotr
****

Liczba postów: 696
Dołączył: 13-01-2015
Post: #290
RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI
Rdzenie zwłaszcza nie oryginalne mają spory rozrzut przenikalności i ilość zwojów z programu nie koreluje z indukcyjnością, najczęściej indukcyjności wychodzą za duże... Najlepiej zmierzyć indukcyjność po nawinięciu.
Po korekcji zwojów robiłem pomiar ch-ki filtrów i ostatecznie korygowałem indukcyjności w LPF oraz pojemności i indukcyjności w BPF. Generalnie na dolnych pasmach w LPF trzeba było odwinąć 1-2 zwojów. Pomiar filtrów robiłem VNA.
Symulacja wychodzi zbyt teoretycznie co oznacza w praktyce że LPF trzeba "przeciągnąć" nieco powyżej pasm tak by uzyskać minimalne tłumienie w paśmie na tym nam zależy w przypadku LPF projektowanego za driverem QRP. Natomiast BPF sprawdzałem też impedancje wej-wyj w pasmie tak by było jak najbliżej 50 ohm (tak by dochodziły prawie do charakteru czystej rezystancji, co jest trudne do uzyskania). Zadada jest taka, że jeśli impedancja jest za wysoka trzeba zwiększyć pojemności kondensatorów (te od cewek do masy) lub/i zmniejszyć indukcyjności. Jeśli impedancje wychodzą za małe poniżej 50 ohm to trzeba zwiększyć indukcyjności i/lub zmniejszyć pojemności. Po tych korektach, które wymagają nieco pracy BPF-filtry można idealnie zestroić.
Nie wiem czy udało mi się wyjaśnić jak ja podchodzę do wykonania filtrów i skąd te wyniki pomiarów które przedstawiłem.

http://sp9lvz.sp-radio.eu/
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 31-05-2024 8:43 przez SP9LVZ.)
30-05-2024 21:30
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Wzmacniacz pośr. (IF) wg. F6CER, ew. hycas wg. W7ZOI - SP9LVZ - 30-05-2024 21:30

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 5 gości