Dlatego też, w uzywanym przez Andrzeja MkAVRCalculator domyślnie zmiana bitu SPIEN jest mocno utrudniona, aby przez przypadek nie zrobić sobie bałaganu.
W przypadku omawianej tu ATMega 8 należy jeszcze zwrócić uwagę dodatkowo na bit związany z pinem RESET. Można bowiem zmienić funkcję tego pinu z RESET na zwykły pin I/O. Po tej zmianie, tak jak w przypadku wyłączenia SPIEN będzie trzeba użyć programatora równoległego.
EDIT...
I jeszcze jedna rzecz. Andrzeju zaktualizuj sobie MkAVRCalcualtor-a . Widzę, że używasz bardzo starej wersji. Najnowsza to
1.1.0 build 90
Mam odrobinę wolnego czasu, więc postaram się opisać w miarę zrozumiale te magiczne
fusbit-y na przykładzie ATmega8
W MkAVRCalculator skupimy się na zakładce
Fusy właściwości. W zakładce tej mamy już pogrupowane poszczególne własności bitów jako konkretne opcje.
Idąc po kolei od góry:
1 - wybieramy poziom napięcia dla układu nadzorującego napięcie zasilające. Do wyboru są dwie opcje 2.7V lub 4V ( bit BODLEVEL )
2 - włączenie / wyłączenie układu nadzorującego napięcie zasilające ( bit BODEN )
3 - wybieramy rodzaj i prędkość taktowania ( bity CKSEL0 do CKSEL3 )
Na tej liście również jest uwzględnione ustawienie czasu zwłoki startu rdzenia po starcie generatora. 0ms, 4ms oraz 64ms ( biry SUT0 i SUT1 )
4 - Zmiana funkcji pinu RESET na port I/O. Jest ona tu wyszarzona, aby przez przypadek nie zmienić. ( bit RSTDISBL )
5 - właczenie / wyłaczenie sprzętowego układu Watch-Dog ( bit WDTON )
6 - właczenie / wyłączenie szeregowego interfejsu programowania procka. Wyszarzone, aby przez przypadek nie zmienić ( bit SPIEN )
7 - ochrona zawartości wewnętrznej pamięci EEPROM przed skasowaniem przy kasowaniu pamięci FLASH. Domyślnie pamięć EEPROM jest kasowana równocześnie przy kasowaniu FLASH-a. ( bit EESAVE )
8 - wybieramy wielkość bloku dla bootloadera. Jednocześnie w zależności jak duży blok dla bootloadera przeznaczyliśmy ustalamy adres startu Bootloadera. ( bity BOOTSZ0 i BOOTSZ1 )
9 - włączamy / wyłączamy skok po resecie procka do sekcji bootloadera. ( bit BOOTRST )
10 - załączamy / wyłączamy wewnętrzne wbudowane kondensatory dla zewnętrznego kwarca ( bit CKOPT )
Tak więc widać, że ustawienie fisbitów na 9F i D9 to włączenie detekcji napięcia zasilania na 2.7V i ustawienie zewnętrznego taktowania > 8 MHz z opóźnieniem startu rdzenia 0ms
Dla fusbitów FF i D9 mamy wyłączoną detekcję napięcia zasilania oraz ustawiony zewnętrzny kwarc > 8MHz ze zwłoką startu rdzenia 64ms
Wspomniałeś również o Atmega8L. Z pdf-a wynika, że wersja
L pracuje do 8MHz