Dzień dobry, jestem po testach „Stasia”, chciałbym zaprezentować materiał wideo z przeprowadzonego nasłuchu jak i krótko opisać całą konstrukcję.
Poniższy tekst pokrywa się z tym co opisałem w filmie, niektóre kwestie postaram się tutaj rozwinąć.
Ośmiopasmowy „Staś” składa się z trzech głównych modułów:
*Odpowiednio zmodyfikowana płytka odbiornika „Staś” SP5AHT (AVT3230)
*Synteza autorstwa SP2FP
*Filtry wejściowe (Filtry wejściowe „Husarek” + 50MHz), nie wiem kto jest autorem filtrów podałem nazwę handlową
Wprowadziłem następujące zmiany dotyczące płytki „Stasia”:
*Usunąłem standardowy generator VFO oparty o wewnętrzną diodę pojemnościową oraz obwód LC, sygnał z syntezy do mieszacza układu MC3362P trafia po przez transformator z uzwojeniem tryfilarnym, pomysł na takie podłączenie syntezy do mieszacza zaczerpnąłem z konstrukcji „Taurusa” autorstwa SP5DDJ, autorem powyższej modyfikacji jest zaś SP3RAF oraz SQ3AUV.
Więcej informacji znajduje się tutaj: Modyfikacje Taurus
*Usunąłem proponowane filtry wejściowe i zastąpiłem je gotową płytką o której wspominałem wyżej, na wejście filtrów trafia sygnał prosto z anteny zaś z wyjścia filtrów sygnał wędruje bezpośrednio do płytki „Stasia”.
Połączenia są realizowane przewodem RG-178.
Komunikacja filtrów z syntezą odbywa się za pośrednictwem kodu BCD.
Z racji specyfikacji filtrów wejściowych pracują one w powyższej konfiguracji (wynika to z budowy filtru) pasmo 80m osobny obwód, pasmo 40m osobny obwód, pasmo 30m osobny obwód, pasmo 20m oraz 17m wspólny obwód, pasma 15/12/10m wspólny obwód.
*Zmieniłem p.cz. na 6MHz ze względu na to iż miałem sporą ilość pomierzonych, przetestowanych i dopasowanych rezonatorów kwarcowych o tej że częstotliwości, niestety w tej konstrukcji jest to dość niefortunna częstotliwość ponieważ trzecia harmoniczna leży zbyt blisko pasma 17m. W ostateczności do zaakceptowania, mam już nauczkę na przyszłość.
*Wzmacniacz m.cz. uległ delikatnej modyfikacji jedynie co zmniejszyłem wzmocnienie oraz wymieniłem potencjometr siły głosu z wartości 10K na 50K stosując potencjometr z włącznikiem (załączenie/rozłączenie zasilania całego układu).
*Częstotliwość pracy generatora BFO starałem się jak najdokładniej dopasować i zmierzyć by odbiór słuchanych stacji był jak najbardziej czytelny. Przeciągnąłem go indukcyjnością o wartości ok. 15uH.
Różnica w stosunku do kwarcowego filtru p.cz. wynosi jakieś 1,2kHz.
Do testów podpiąłem antenę „Delta loop” powieszoną poziomo długości ok. 41m w wykonaniu SP1BKS.
W sumie to by było wszystko, będąc szczery jestem zadowolony z konstrukcji, mam świadomość ,że niektóre kwestie mógłbym rozwiązać lepiej, układ może i nie zachwyca ale działa, działa i odbiera
Będą i inne konstrukcje z mojej strony.
Zapraszam do obejrzenia materiału wideo oraz czekam na ewentualne pytania czy też komentarze, dziękuję, Wesołych Świąt.