Dlaczego Linuks?
Na tak postawione pytanie mozna dośc przekornie odpowiedzieć: a dlaczego nie? Dla tych którzy już co nieco wiedzą na jego temat, w zasadzie nie trzeba nic wiecej pisać, postaram się jednak (zupełnie subiektywnie) przekonać tych, którzy do tej pory nie mieli okazji lub nie chcieli bliżej zaznajomic sie z Linuksem.
Zatem od początku.
Linuks (lub Linux - obie formy pisowni są poprawne) to w pełni dojrzały system operacyjny dla wielu gałęzi procesorów zarównoe 32 jaki 64 bitowych. W chwili obecnej można o nim powiedzieć żę to najbardziej popularny OS (Operational System) na świecie bo większość domowej elektroniki pracuje w oparciu o jego jądro. Tak, wszelkiej maści smartfony, tablety, telewizory i inne gadżety mają Linkuksa na pokładzie. A dlaczego tak się stało? Z wielu powodów, ale najbardziej istotne (z mego punktu widzenia) to:
1. stabilność - w uwagi na otwarto-źródłowy kod systemu wiele potencjalnych błędów zostaje wykrytych na etapie testów, w których aktywnie uczestniczy ogromna rzesza programistów. To bardzo przyspiesza wprowadzanie poprawek.
2. bezpieczeństwo - z tego samego powodu co w pkt.1 - trudno jest przemycić jakis kod do ogólnodostępnych repozytoriów bez zwrócenia uwagi. Dlatego wirusy w sensie Okienek praktycznie nie mają szans.
3. modułowość - każdy (no trochę przesadzam) może zbudować własnego Linuksa, nie ma jedynego słusznego systemu, który jest dobry dla PC, dla smartfona i serwera jak w założeniu w Okienkach bo jak wiadomo, jeśli coś jest do wszystkiego to jest do niczego...
4. otwartość - jeśli tylko chcesz, sam możesz sprawdzić jak to wszystko jest zrobione i zaproponować własne zmiany, kod nie jest niczyją własnością i jeśłi tylko trzymasz się ogólnie dostępnych licencji, możesz go dowolnie modyfikować i ropowszechniać bez obawy opłat.
5. brak opłat - i dla nas ma to podstawowe znaczenie! Przy koszcie urządzenia na poziomie 1000 zł, koszt systemu operacyjnego z Redmond wymagałby dołożenia drugiego tyle, że nie wspomnę o kosztach innych właścicieli.
Zatem dlaczego Linuks nie może się przebić do świadomości przeciętnego użytkowanika komputerów? Z powodu braku nachalnej reklamy? A może dlatego, że nadal pokutuje obiegowa opinia z wczesnych lat jego powstawania, że jest trudny i raczej nie "klikalno-myzialny"?
Po części i to i to. To prawda, producenci nie zająkną się w swoich reklamach na temat zawartośći ich urządzeń, uznając, że nie ma o czym, skoro jest za darmo. Z kolei stopień zaawansowania sprawia, że nie ma technologii, która w mniejszym lub większym stopniu (często pod groźbami pozwów o złamanie patentów) nie byłaby zaimplementowana w Linuksie, włacznie z "klikaniem i myzianiem". Dla eksperymentatorów jakimi jesteśmy na tym Forum Linuks nie bęðzie barierą a raczej wsparciem w naszych codziennych zmaganiach z materią, jeśli jeszcze dodatkowo da nam satysfakcję "panowania" nad nim bez reszty to czego więcej chcieć?
Napiszcie co dla Was jest barierą, na czym "połamaliście zęby" i czy, Waszym zdaniem, już za późno na naukę czegoś nowego?
Dodam tylko, że większość wartościowego oprogramowania dla nas, krótkofalowców, jest w pierwszej kolejnośći pisana na Linuksa. O tym, że większość instytutów badawczych włącznie z NASA i CERN-em używa Linuksa pisać nie wypada.
Praktykujący teoretyk
|