SP9FKP
Piotr
Liczba postów: 1,265
Dołączył: 28-06-2009
|
RE: Raspberry Pi 4
Ani się obejrzałem a minął prawie rok od mego poprzedniego wpisu. To sporo biorąc pod uwagę przeciętną długość życia ale jakże mało jeśli przyjrzeć się jego jakości hi. Na poważnie - mój zapał zderzył się z prozą codziennych zajęć i siłą rzeczy - przegrał. Dopiero przerwa urlopowa zmobilizowała mnie do dalszych eksperymentów. To, że Malinka w 4 wersji ma potencjał, nie ulega najmniejszej wątpliwości. Na spotkaniu w Burzeninie mogliście to zobaczyć ale.., No właśnie, kilka "ale" sprawiało, że w porównaniu do platform opartych o "prawdziwe" procesory Intela czy AMD wywoływało uśmiech politowania koneserów wydajnych maszyn. Tylko czy nam w codziennej praktyce potrzebne są super wydajne maszyny? Nie sądzę i postaram się to udowodnić ale w nowym wątku Działu Oprogramowania.
Warto wspomnieć co się rozwinęło w Malince wersji 4 przez blisko rok:
- wreszcie wydano Raspberry OS (dawniej Raspbian) w wersji 64 bity, co prawda w wersji Beta ale w pełni funkcjonalny,
- wydano wersję w 8 GB RAM co pozwala przekroczyć ograniczenie 32 bitowych aplikacji,
- włączono możliwość ładowania systemu z wewnętrznego EEPROM-u co pozwala zapomnieć o karcie SD,
- i co się wiąże z powyższym, możliwe jest podłączenie zewnętrznego dysku HDD/SSD łamiącego ograniczenia pojemności i wydajności.
Teraz Malinka może z powodzeniem zastąpić stacjonarną maszynę w codziennym użytkowaniu i spróbuje to udowodnić w praktyce.
Praktykujący teoretyk
|
|
26-07-2020 10:01 |
|