(01-06-2020 13:57)SP7CLB napisał(a): Tutaj sprzężenie nadkrytyczne jednego obwodu rezonansowego z drugim - w FEM jest w tym wypadku złe. Prowadzi do
powstania "siodła" w punkcie rezonansu i duży spadek wzmocnienia. Sprzężenie podkrytyczne też tutaj nic nie daje, poza zmniejszeniem wzmocnienia. Lepsze jest zastosowanie dławika i kondensatora sprzęgającego ok. 1nF, lub nawet zamiast dławika rezystora 2.2-4.7k.
Moim zdaniem te dwa obwody nie będą w ogóle nie będą sprzężone tylko połączone pojemnością. Czy wystąpi w praktyce "siodło" trzebaby sprawdzić. Zamiana obwodu na dlawik lub opornik to banalne zadanie z którym poradzi sobie każdy nawet poczatkujacy konstruktor.
Takie samo rowiązanie (obwod plus filtr FEM) spotkalem na innych schematach.
Być może to błąd.
W ukladach p.cz. często stosuje sie podwójne filtry, z których jeden jest w obwodzie anody poprzedniego stopnia, a drugi w s1 następnego. Są sprzężone indukcyjnie. Tu mamy takie samo rozwiązanie z tym że połączenie (sprzężenie) jest pojemnościowe. Tak to widzę. Poza tym chciałbym żeby odbiornik działał dobrze nawet bez filtru elektromechanicznego, a wtedy obwód rezonansowy w anodzie mieszacza jest niezbędny.