RE: Miksery na kluczach (i H - mode) a niedopasowanie we/wy
Diplexer diplekserowi nie równy.
Dipleksery wykonane jedynie na obwodach LC zaczynają działać dopiero około 1,5MHz od swojej środkowej częstotliwości z powodu niewysokiej dobroci obwodów LC.
Co innego, gdy zastosujemy diplekser z rozdziałem mocy na dwa tory przesunięte w fazie o 90 stopni. Taki diplekser jest zastosowany w TRXie CDG2000.
Przy zastosowaniu w obu kanałach tego dipleksera filtrów kwarcowych układ taki działa już w sąsiednich kanałach zapewniając doskonałe dopasowanie dla najbliższych częstotliwości.
Na tym forum opisałem dokładnie działanie i metody strojenia takiego dipleksera. Dla częstotliwości bardziej oddalonych od środkowej przesunięcia fazy w takim diplekserze nie są już dokładne i jego działanie się pogarsza, dlatego dla pełni szczęścia konstruktorzy dodają jeszcze diplekser LC.
Reasumując:
1. W przypadku odbiornika, w którym stosujemy filtry pasmowe tylko na pasma amatorskie stosowanie diplekserów LC jest całkowicie pozbawione sensu, gdyż ich działanie zaczyna się dopiero poza pasmem objętym filtrem pasmowym. Sygnały odbite, które ewentualnie pochłonąłby diplekser są już wcześniej stłumione przez filtry pasmowe. Diplekser będzie miał jedynie wpływ na odbicie lustrzanki, niewiele pomoże.
2. Stosowanie dipleksera LC ma sens tylko w odbiornikach z wejściem szerokopasmowym na cały KF lub filtrami szerszymi od pasm amatorskich ponad 1,5MHz.
3. Dla osiągnięcia dobrego IP3 wewnątrz pasm amatorskich należy stosować diplekser dwutorowy z przesuwnikami fazy i wąskimi filtrami kwarcowymi. Filtry te muszą być jednak znacznie łagodniejsze od filtru podstawowej selektywności (max 4 kwarce w gałęzi) ze względu na precyzję dostrojenia przesunięcia fazy na zboczach obu filtrów.
Nie znalazłem jak do tej pory w necie wykresu, który by pokazywał wpływ obciążenia na IP3 dla mieszaczy H. Może ktoś więcej szukał i poda link, a może to jest dobra zachęta dla tych, którzy chcą to zbadać i dysponują generatorem dwutonowym oraz analizatorem widma. Amatorsko zamiast analizatora widma można zastosować dobry odbiornik KF. Wiem, że wielu kolegów posiada doskonałe odbiorniki komunikacyjne z zeszłych epok - do takich pomiarów się idealnie nadają. Generator dwutonowy jest też łatwy do wykonania, są w necie schematy.
Teraz jeszcze jak sobie taki wykres wyobrażam:
Na osi X - częstotliwości np. 0,5MHz -30MHz
Na osi Y - IP3
Na wykresie rodzina krzywych dla różnych obciążeń np: 50, 60, 70, 80, 90, 100, 150, 200 omów i również w dół 40, 30, 20, 10, 5, 2 omy
Dla porównania należałoby takie same wykresy sporządzić dla najbardziej typowych mieszaczy diodowych, bo nawet jeśli są w necie to były wykonane przy pomocy innego sprzętu, a wartość porównawcza będzie dopiero przy badaniu tą samą metodą i na tym samym sprzęcie
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 05-03-2020 11:59 przez SP2JQR.)
|