Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja
SP6FRE Offline
Leszek
****

Liczba postów: 725
Dołączył: 20-09-2009
Post: #108
RE: trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja
Witam!

Kolejny, mały etap montażu za mną.

İmage

İmage

İmage

Pokazane elementy należą do wzmacniacza wstępnego m.cz. odbiornika (Q7), wzmacniacza mikrofonowego (Q9) oraz obwodu sterowania przekaźnikiem O/N (Q5). Tranzystor Q4 zwiera wejście wzmacniacza m.cz. do masy podczas nadawania. Dodatkowo, warto na tym etapie wlutować kilka elementów z innych bloków funkcjonalnych (kondensator ARW - C6, oraz kondensator detektora/modulatora - C81)

İmage

Niestety, jak pisałem wcześniej, nie udało mi się zapanować w odpowiednim czasie nad polaryzacją kondensatorów elektrolitycznych i zanim się zorientowałem, że powinienem to skorygować to płytki były już na produkcji. Dlatego kilka z kondensatorów opisanych na płytce ma niewłaściwie podaną polaryzację. Dla przypomnienia, biała połówka oznaczenia kondensatora na płytce to minus. Na płytce wadliwie są oznakowane kondensatory: C9, C17 i C37. Należy je wlutować odwrotnie niż wskazują oznaczenia. Ja, pomimo wiedzy na o tym, źle wlutowałem kondensator C9 (220-470uF). To główny kondensator filtrujący w zasilaniu i jedynie dzięki kontroli prądu zasilania nie doprowadziłem do eksplozji tego kondensatora. Na szczęście tylko spuchł i po wymianie i właściwym wlutowaniu wszystko wróciło do normy. Tym bardziej zalecam podczas montażu o uwagę i sprawdzenie dwu a nawet trzykrotne czy montaż robiony jest właściwie.
Dodatkowo, ale to już chyba nie moja pomyłka, źle jest oznaczony tranzystor Q4 - BS170. Kickad przypisał sam obudowę dla tego tranzystora ale z jakiś powodów umieścił ją nieprawidłowo w opisie płytki. Tranzystor należy wlutować po obróceniu o 180 stopni.

İmage

Sprawdzenie pracy wykonanych bloków sprowadza się na tym etapie do:
- 'organoleptycznego' sprawdzenia wzmacniacza m.cz. W tym celu należy dołączyć do J11 potencjometr a całość toru sprawdzac dotykając wyprowadzenie 2 Tr7 (wyjście sygnału m.cz z demodulatora). Powinien być słyszalny silny przydźwięk dajacy się regulować potencjometrem wzmocnienia. Napięcia na tranzystorze wstępnego wzmacniacza m.cz. ( Q7) powinny mieć względem masy około: Ub - 0.6V, Uc - 1.55V
- dołączenie punktu T/R (J2) do zasilania przez opornik 4.7-10k powinno uruchamiać przekaźnik K1
- kiedy przekaźnik K1 jest załączony (stan nadawania) wtedy można pomierzyć napięcia na tranzystorze wzmacniacza mikrofonowego. Powinny one być w przybliżeniu, względem masy, równe: Ue - 2.2V, Ub - 2.9V, Uc - 4.4V. Działanie modulatora będzie można sprawdzić w następnym kroku kiedy zostanie on zmontowany.
Dla pewności, po wlutowaniu każdego elementu smd, sprawdzam, czy faktycznie został wlutowany badając połączenie od niego (styki) do najbliższego połączonego pola lutowniczego lub elementu. W ten sposób udało mi się wykryć co najmniej 2 elementy smd 'na oko' wlutowane poprawnie ale nie mające z jednej strony styku z padem.
Cdn.

L.J.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 04-03-2020 10:21 przez SP6FRE.)
04-03-2020 10:15
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: trx cw na wszystkie pasma - prosta konstrukcja - SP6FRE - 04-03-2020 10:15

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 39 gości