Witam!
Mam pewien postęp w konstrukcji generatora. Dostałem zaprojektowane płytki a nawet zdążyłem je zmontować:
Płytki są "prawie" dobre :-( Jak zwykle zrobiłem kilka drobnych błędów ale są one dość łatwe do skorygowania. Bazując na moim wyświetlaczu nie uwzględniłem podpolaryzowania tła wyświetlacza i okazało się, że kupione ostatnio źle działają bez drobnej korekty oraz źle dobrałem złącze do zasilania - jest za małe ale oba błędy łatwo można skorygować.
Elementy montowane są z obu stron, w szczególności generator DDS działa na złączu a w przyszłości oprogramowanie procesora można będzie dopasować do innego generatora, choćby o większej częstotliwości pracy. Wystarczy wtedy jedynie wymienić płytkę generatora i oprogramowanie.
Wstawiłem już nawet układ do obudowy, do kompletu brakuje atrapy ale muszę z tym poczekać. Na płytce muszę jeszcze zamontować układ wzmacniacza m.cz., bo dostałem je dopiero dziś ale przede wszystkim muszę dokończyć oprogramowanie układu. Niemniej działa już podstawowy generator i zmiana kroku przestrajania. Działa mi też wobulator - jako druga funkcja układu. Do kompletu brakuje mi funkcji konfigurującej generator (mnożniki częstotliwości, parametry przemiatania w funkcji wobuloskopu) oraz kosmetyka.
Obudowa to produkcja firmy Cyfronika T-33 wymiary: 140 x 65 x 140 mm. Mam nadzieję, w niedzielę zrobić pełne zestawienie materiałów na generator z podaniem typów i cen a także miejsca zakupu.
Koszt wykonania jednej płytki z Chin jest równy prawie kosztowi wykonania dziesięciu płytek bo i tak najdroższy jest transport więc dysponuję kilkoma płytkami gdyby ktoś był chętny. Niestety, ze względów na rozmiary ale przede wszystkim koszt transportu, cena jednej płytki to 32PLN + przesyłka.
L.J.
Witam!
Poniżej, obiecana, skrócona lista elementów do generatora.
1. Obudowa Cyfronika T-33 wymiary: 140 x 65 x 140 mm
obudowa
2. Wyświetlacz ->
LCD2x6
3. Impulsator ->
impulsator1 lub
impulsator2
4. Potencjometr ->
pot. 1k,
pot. 50k
5. Procesor ATMega8 ->
ATmega8 lub
ATmega 168
Atmega8 wystarczy aby pomieścić program generatora ale może warto zamontować mega168 o dwukrotnie większej pojemności w razie rozbudowy programu w przyszłości?
6. Klawisz ->
klawisze
7. Generator ad9833 ->
AD9833
8. Gniazdo jednorzędowe kątowe
gniazdo, listwa kołkowa
listwa kołkowa
9. Układ m.cz TDA7231 ->
TDA7231,
TDA7231,
10. Układ mnożnika ICS502 ->
ICS502. Ten układ nie musi być montowany o ile nie ma konieczności pracy z częstotliwościami wyjściowymi dwu lub czterokrotnie większymi od podstawowej.
11. Dioda 1N4148 ->
1N4148 smd
Poza tym elementy dostępne ogólnie, stabilizator 7805, kondensatory i rezystory smd, tranzystor npn smd, kwarc niski 8MHz, dioda 1n4007
Kolejno pokażę dokładny schemat, konstrukcję mechaniczną i w końcu program: opis działania, funkcje klawiszy, kod .hex .
L.J.