SP9FYS
Zaawansowany użytkownik
Liczba postów: 295
Dołączył: 12-12-2009
|
RE: Wzmacniacz lampowy QQE06/40
1. Jeżeli system antenowy ma na 20-tu metrach SWR ~2, to strojąc obwód wyjściowy we wzmacniaczu na swr-miarkę nie poprawisz swr-a. Pi-filtrem można dopasować wzmacniacz do impedancji systemu antenowego, ale swr-miarka nie pokaże wtedy swr=1 pomimo dopasowania, poza przypadkiem gdy antena będzie miała 50 omów. Prawidłowe strojenie pi filtra jest dość pracochłonne. Mam nadzieję, że wiesz jak się to robi. Jeżeli nie wiesz - zapytaj.
2. Generalnie o Twoim wzmacniaczu trudno cokolwiek powiedzieć, wiemy że działa. Ale, wstawienie przypadkowych elementów - zwłaszcza cewki pi-flitra nie da spodziewanych efektów. Sprawność i moc wzmacniacza będzie zdecydowanie poniżej jego możliwości.
3. Wstawienie transformatora w.cz. do obwodu siatkowego (nie baluna, bo to nie jest balun!) jest wątpliwym rozwiązaniem, zwłaszcza że nic nie wiadomo o jego konstrukcji a będzie ona miała krytyczne znaczenie dla jego pracy na wyższych częstotliwosciach.
4. Soft-start żarzenia QQE06/40 nie jest potrzebny. Wymuszona wentylacja tej lampy to też raczej przerost formy nad treścią, wystarczy perforacja obudowy.
-------
Fajnie Kolego, że odpaliłeś ten wzmacniacz. Prędzej czy później uda Ci się go doprowadzić do stanu używalności. Na razie wypada uczyć się na błędach co samo w sobie nie jest złe ;). Mam nadzieję, że nie będziesz kopiować jakichś wątpliwych gotowców ale poszukasz materiałów o projektowaniu wzmacniaczy, znajdziesz charakterystyki lampy i zaprojektujesz porządnie wzmacniacz. To nie jest trudne.
Ryszard
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 24-09-2019 20:08 przez SP9FYS.)
|
|
24-09-2019 20:08 |
|