Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Direct Conversion Receiver Polyakova prezentowany w Burzeninie 2019
SP6FRE Offline
Leszek
****

Liczba postów: 725
Dołączył: 20-09-2009
Post: #16
RE: Direct Conversion Receiver Polyakova prezentowany w Burzeninie 2019
Witam!

Zapowiada się na ciekawą i długą dyskusję więc może SP8GUO przypomnisz imię, będzie łatwiej się do Ciebie zwracać ;-)

Najogólniej filtry mozna podzielić na dolnoprzepustowe (Low Pass Filter), górnoprzepustowe (Up Pass Filter) i pasmowe (Band Pass Filter).
Filtr BPF powstaje przez połączenie LPF i UPF i z reguły nie ma potrzeby rozdzielania ich miejsca w torze sygnałowym. Jednym z typów filtra BPF jest filtr z dwoma obwodami rezonansowymi, sprzężonymi zwykle pojemnościowo i nastrojonymi na zbliżone, ale nieco różne częstotliwości. W ten sposób uzyskuje się małe tłumienie w założonym paśmie i stosunkowo duże poza pasmem przenoszenia.

Wracając do odbiornika DC, który chciałbyś zrobić, to możesz uzyć pojedyńczego obwodu rezonansowego nastrojonego na jedną częstotliwość (zwykle w środku interesującego pasma) lub właśnie filtra pasmowego działającego równie skutecznie w całym interesującym Cię zakresie.

Sugerowałem Ci użycie na wejściu odbiornika właśnie pojedyńczego obwodu rezonansowego z cewką o dużej dobroci i kondensatorem zmiennym dla lepszego dostrojenia na wybranej częstotliwości. Ale na początek możesz użyć obwodu nastrojonego na jedną częstotliwość (środkową) i sprawdzić czy konieczne jest dostrojanie na końcach interesującego zakresu pracy. Taki pojedynczy obwód rezonansowy można porównać do filtra BPF o dość wąskim paśmie (od kilku ale nawet do kilkuset kHz) i dla prostego odbiornika DC powinno to wystarczyć.

Na razie mówiłem o częstotliwościach radiowych ale podobne rozważania można zastosować do częstotliwości akustycznych.
Usunięcie z sygnału audio zarówno najniższych jak i najwyższych częstotliwości często poprawia skuteczność odbioru.
I podobnie jak dla w.cz. znaleźć mozna tu filtry LPF, UPF i BPF. Jednak w tym zakresie częstotliwości mozna zrezygnować z indukcyjności (które muszą mieć relatywnie duże wartości) bo dzięki elementom aktywnym (tranzystory, układy scalone) można filtry LFP, UPF i BPF wykonać z użyciem dodatkowo wyłącznie kondensatorów i rezystorów. Istnieje kilka podstawowych typów układów dla każdego sposobu filtrowania a odpowiednie częstotliwości pracy uzyskuje się przez dobór elementów RC.

Czy masz już pomysł jaki odbiornik zrobisz na początek?
Sądzę, że ten z rysunku jest nalepszym kandydatem. Jak zgromadzisz wszystkie elementy to zmontujesz go na płytce montażowej lub "na pająka" w jeden wieczór.
Sadzę, ze wtedy nasza rozmowa pozwoli Ci połączyć teorię (wszakże potrzebną) z praktyką (absolutnie niezbędną).

L.J.


Załączone pliki Miniatury
İmage
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 12-09-2019 9:30 przez SP6FRE.)
12-09-2019 9:30
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Direct Conversion Receiver Polyakova prezentowany w Burzeninie 2019 - SP6FRE - 12-09-2019 9:30

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 8 gości