Jeden z kolegów zmotywował mnie na priv i powstała nowa wersja oprogramowania - pozbyłem się tej nieprzyjemnej nieciągłości na wykresach w okolicach 225MHz.
Wynikała ona stąd, że wszystkie pomiary kalibracyjne trzymałem w jednej tablicy interpolacji, więc po przejściu na 3-cią harmoniczną powyżej 225MHz właśnie, następował nieunikniony skok amplitudy i stąd w interpolacji tak duże zafalowanie.
Wystarczyło rozdzielić tablicę interpolacji na dwie: dla dolnego i górnego zakresu, a zafalowanie zniknęło jak ręką odjął
Oto rezystor 50R (pomiar przez metrowy kabel) w całym zakresie:
Pięknie, gładko
Pozostałe wykresy podobnie jak ostatnio, ale już bez "zęba" w okolicy 225MHz.
Pozdrawiam,
Rafał SP3GO
Tak właściwie, to prezentując VNA i wykres dla 50R na porcie, powinienem również zamieścić wykres RL (Return Loss) przy pełnym dopasowaniu, bo mówi on wiele o jakości miernika i o tym, jaką dynamikę (a więc i dokładność) mamy dostępną.
Oto więc RL w pełnym zakresie:
Jak widać w dolnym zakresie (poniżej 225MHz, a więc łącznie z pasmem 2m) utrzymuje się na wysokim poziomie ~75dB, ale nawet dla górnego zakresu (>225MHz, praca na 3-ciej harmonicznej) tylko w niektórych miejscach spada poniżej 60dB.
Gdyby kogoś interesował RL na samym początku zakresu, a więc fale długie i średnie, to proszę bardzo:
A tutaj jeszcze zbliżenie RL dla okolic pasma 70cm:
Jakiś czas temu wymieniłem się z jednym z Kolegów ciekawą dyskusją na temat VNA - podesłał mi wtedy parę wykresów ze swojego urządzenia (miniVNA), gdzie było m.in. Return Loss przy dopasowaniu. Nie wiem dlaczego (jakieś ograniczenia sprzętu?) ale RL kończył się u niego na ~40dB, więc DSP VNA wypada w tym porównaniu naprawdę dobrze
A jak RL wygląda na MAX6 albo innym VNA?
Podzieli się ktoś screenami dla porównania?
Pozdrawiam,
Rafał SP3GO