Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 3 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Skrzynka antenowa HMG-easyATU
SP5FCS Offline
Adam
*****

Liczba postów: 1,072
Dołączył: 02-02-2009
Post: #5
RE: Skrzynka antenowa HMG-easyATU
Obudowa kaliber 75mm
Elementy PCV 50mm były wcześniej stosowane na Baluny antenowe, podczas dyskusji nad obudową skrzynki Jarek zaproponował rurę 110mm. Chciałem aby konstrukcja była zgrabna dlatego postanowiłem wcisnąć ją w "kaliber 75mm". Jest ciasno ale wszystko się mieści.

Układ pomiarowy
Wolny poligon na płytce indukcyjności to miejsce na mostek pomiarowy. Możemy go wrysować w wolne miejsce lub dostawić jako autonomiczny moduł pomiarowy (padająca, odbita). Tak samo wykonany jest procesor skrzynki, możemy oddzielić go od płytki nastawnika pojemności w jego miejsce dać inny model np. ATmega32. Połączenie kabelkami pomiędzy procesorem a przekaźnikami może nie wygląda super ale upraszcza druk i pozwala na podpinanie innych modułów procesora.

Obciążenie układów TD62783AP
Przed wykonaniem prototypu wykonałem test obciążenia układu na wszystkich pinach przez kilka godzin i "nie odparował". Przekaźnik pobiera około 30mA, podczas testu włączyłem 16 przekaźników (wejście/wyjście ma własne tranzystory). Przy zasilaniu 12V pobór prądu przez cały układ wynosił około 650mA. Po kilku godzinach pracy układy były lekko ciepłe.

Testy układu dopasowania
Aktualnie skrzynka obsługuje podstawowe komendy wysyłane z terminala, pozwala na dowolną konfigurację układu dopasowania typu "L'. Już w tej chwili jest możliwa praca jako skrzynki manualnej i możemy wykonać pierwsze testy z antenami aby sprawdzić zakres dopasowania, zachowanie cewek i przekaźników przy pełnej mocy (ile przeniosą), odporność sterowania i komunikacji na w.cz. Aktualnie moduł procesora nie ma ekranu, po zastosowaniu cewek powietrznych może okazać się jednak konieczny. Testy najlepiej realizować na kilku prototypach wykonanych przez różnych Kolegów posiadających jednak pewne doświadczenie w "zabawkach antenowych".

Druga faza projektu
Drugi etap projektu to wykonanie prostej konsoli do sterowania skrzynką bez udziału komputera, mostka do pomiaru SWR (podająca, odbita, moc) oraz jakiegoś mechanizmu redukowania mocy nadajnika. Może pomysł Piotra z wykorzystaniem ALC, tłumik mocy, inne pomysły ???

Dokumentacja wykonawcza
Opracowanie jest we wstępnej fazie i zapewne będzie podlegało jeszcze różnym modyfikacjom. Sprawdzenia wymaga jeszcze kilka elementów, potem wykonanie kilku testów z fizyczną anteną. Aby zachęcać do budowania układ musi być wstępnie sprawdzony. Po pozytywnych testach dokumentacja wykonawcza będzie sukcesywnie publikowana na Forum HMG.

73 Adam
04-10-2010 13:32
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Skrzynka antenowa HMG-easyATU - SP5FCS - 04-10-2010 13:32
Skrzynka antenowa HMG-easyATU - 3Z9N - 09-10-2010, 12:51

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 29 gości