Witam!
W przerwie programowania dorabiam też mechanikę urządzenia, które ma w zamyśle być systemem modułowym, z możliwością łatwego eksperymentowania.
W tym celu wykonałem metodą termotransferu płytkę bazową do posiadanej obudowy (płytka ma wymiar ok. 14/13cm). Niestety, przyzwyczaiłem się do ładnie wykonanych płytek dwustronnych z firmy PCB Way i powrót do technologii ręcznej okazał się bolesny bo zrobiłem kilka nieistotnych błędów :-( Na płytce bazowej zamontowałem elementy zasilacza oraz gniazda na inne płytki funkcjonalne.
Płytka bazowa łączy się z układem PC0-1 za pomocą złączy krawędziowych lutowanych od spodu.
http://lx-net.pl/hr/pc01/main03.JPG
Obie płytki łączą się przez wsunięcie pinów na PC01 z gniazdem na płytce bazowej i w ten sposób cała sygnalizacja z PC01 będzie przekazana na płytkę bazową. Niestety, ze względu na jednostronny druk, trzeba będzie wykonać pewną ilość zwor aby tą sygnalizację doprowadzić do wszystkich gniazd. Niemniej, taki system w istotny sposób redukuje ilość połączeń kablowych niezbędnych do doprowadzenia do konkretnej płytki funkcyjnej. Zostaną jedynie połączenia do i z potencjometrów i połączenie z mikrofonem i głośnikiem.
Płytka bazowa w obudowie pozwoli na łatwe dołączenie do systemu modułów funkcjonalnych przez wsunięcie ich lub wysunięcie z gniazda.
W sumie można będzie wstawić do 7 płytek z czego trzy z 40 stykami oraz cztery z 50 stykami do połączenia z sygnalizacją PC01. Przewidziałem kilka połączeń także do zastosowania między modułami funkcjonalnymi.
Na tylnej ściance zamontowałem transformator o mocy ok. 12W dlatego zakładam, że urządzenie będzie w stanie wystawić na wyjściu sygnał o niewielkiej mocy - rzędu 1W.
Kolejny widok na połączenie płytki PC01 z płytką bazową. Wspiera się ona (płytka bazowa) o piny płytki PC01 ale przewiduję podparcie jej do obudowy w 3 lub w 4 punktach na tulejkach 5mm.
W tylnej ściance znajdują się otwory na gniazdo zasilania, klucz, mikrofon, słuchawki oraz sygnał w.cz.
Jeszcze jedno zdjęcie z tej serii pokazujące wnętrze urządzenia bez płytek funkcyjnych. Szukam pomysłu na ustabilizowanie położenia tych płytek. Na razie myślę o tulejce gwintowanej typu meski - żeński, łączącej płytki w ich górnym rogu lub dodatkowym kątowniku z nacięciami z możliwością mocowania do tylnej ścianki obudowy.
L.J.