Witam Rafał,muszę trochę poprawić mój poprzedni wpis dotyczący tej części zdania
(29-06-2017 15:54)SPO3O2OL napisał(a): sonda miała przełącznik ustawiony na 1:10.
Zabrakło tam jednak precyzji za co przepraszam.Możliwość wyboru jaka jest na sondach to wybór x1 lub x10.
Przełącznik przy pomiarach miałem ustawiony na x1.
Teraz jeszcze prarę zdań z mojego bardzo skromnego,amatorskiego doświadczenia odnośnie tej części wypowiedzi
(30-06-2017 9:54)SP3GO napisał(a): Poza tym, ta F-miarka ma kilka cyfr na ekranie, a więc jeśli mierzysz sygnał o częstotliwości kilkunastu MHz, to już raczej kiloherców tam nie zobaczysz, nie mówiąc już o hercach...
Moje urządzenie ma 6cyfr na ekranie.Z tego co widzę w sieci to chyba większość chińskich oscyloskopów cyfrowych ma 6cyfr.Umożliwia to pomiary od 10.0000MHz do 99.9999MHz z rozdziałką 100Hz.Nie jest to może super wynik ale w wielu zastosowaniach amatorskich w zupełności wystarczy.
Do innych,bardziej dokładnych pomiarów zapewne tak jak pisał Rafał lepiej mieć osobny miernik częstotliwości,dodatkowo z trzema osobnymi wejściami do pomiaru sinus,kwadrat,trójkąt.
Przy pomiarach <10MHz rozdzielczość F-miarek chińskich oscyloskopów cyfrowych się poprawia i wynosi 10Hz.Dla sygnału 7.159.200MHz np. mój przyrząd czy może lepiej użyję słowa wskaźnik F pokaże 7.15920MHz.Jak dla mnie amatora to już mega dobrze.
To co jest ważne u mnie,ale nie wiem czy tak samo jest w stacjonarnym oscyloskopie cyfrowym to pilnowanie aby przy pomiarach,mierzony przebieg zajmował większą część ekranu w osi Y.Pisałem o tym odnośnie napięć ale dotyczy to również pomiaru wbudowaną F-miarką.
Wówczas pomiary częstotliwości pokazywane są poprawnie ale gdy już zmienię parametry oscyloskopu tj. ustawienie V/dz dam na + lub - na tym samym sygnale mierzonym i uzyskany na wyświetlaczu przebieg jest ucinany od góry i dołu lub mocno zmniejszany to powstają przekłamania zarówno napięcia jak i częstotliwości.Dlatego należy tego pilnować jeśli nie interesuje nas tylko kształt przebiegu ale ważne też są konkretne parametry napięcia czy częstotliwości.
Tyle zauważyłem i się tym dzielę z Kolegami ponieważ takie informacje mogą przydać się innym amatorom radia,którzy kiedyś zapragną nabyć pierwszy oscyloskop cyfrowy.Ja o tym nie wiedziałem i na początku użytkowania miałem trochę mieszane uczucia.Dziś wiem,że wybrałem dobrze w stosunku do budżetu i potrzeb jakie miałem.
Na koniec ciekawostka.Pomiar sygnału 200MHz wychodzącego z si570 za pomocą mojego zewnętrznego miernika częstotliwości jest nie możliwy.Pracuje to pudełko jak pamiętam do 50MHz a może i niżej.Tak naprawdę do tej pory nie miałem potrzeby pomiarów >30MHz.Dopiero próba złożenia homodyny z si570 to zmieniła ze względu na mnożnik x4 dla częstotliwości vfo.
Ten wbudowany w oscyloskop miernik częstotliwości pokazuje 200MHz mimo że urządzenie jak i sondy nie mają przecież tak szerokiego pasma.6cyfr czyli tylko 1kHz na ostatniej pozycji 200.007MHz.W dodatku w tym przypadku mierzony był prostokąt(podobno).
Pewnie pokazuje z błędem ale jednak
wbudowana F-miarka jeszcze działa i to jest zaskakujące dla takiego dłubacza jak ja
Życzę Wszystkim zadowolenia z nabytych urządzeń.