Witam!
Mam kolejny mały postęp w temacie. Udało się uruchomić na nowej płytce to co do tej pory miałem na pająku. Wstawiłem też moduł do typowej obudowy 140/65mm:
Na razie widać tylko pokrętło impulsatora. W ciągu tygodnia zrobię jakąś porządną atrapę na płytę przednią. Muszę poszukać również małych potencjometrów z długimi ośkami.
Zaczynam więc dopiero teraz "poważne" programowanie bo na razie osiągnąłem tylko to co do tej pory i tak już miałem.
Miałem nadzieję, że prace będą się posuwać szybciej ale obowiązki zewnętrzne nie bardzo pozwoliły i musiałem się także przestawić na procesor Mega128 odkrywając po drodze ponownie Amerykę. Okazuje się, że interface do programowania tego układu wcale nie znajduje się tam gdzie dokumentacja sugeruje (MOSI, MISO, SCK). Tylko sygnalizacja SCK zgadza się a sygnał MOSI działa na pinie 2 (PDI) a sygnał MISO na pinie 3 (PDO). tak więc, złącze do programowania, w części jest nieprzydatne i trzeba sztukować dodatkowe połączenia :-( Na szczęście ten "bypass" potrzebny jest tylko na czas programowania więc nie ma specjalnego znaczenia.
Miałem również dzień przerwy bo, po chwilowym sukcesie przy połączeniu z Mega128 nieopatrznie narobiłem sobie kłopotów. Usiłowałem przestawić bity Fuse na inny sposób działania generatora, ręka mi się omsknęła i wybrało się sterowanie z generatora zewnętrznego :-( Wziąłem więc drugi procesor i nad nim spędziłem dzień zanim ustaliłem o co chodzi:
Podaję zalecany (na razie) sposób ustawienia bitów Fuse a probelmatyczne było ustawienie Brown-out detection - które powinno byc wyłączone oraz ATMEGA128mode. Okazuje się, że procesory z tej samej serii mogą mieć zupełnie różne ustawienia tych wartości. Dodatkowo, domyślnie chyba, mają one ustawione źródło sygnału zegara na rezonator zewnętrzny - przeciwnie niż większość procesorów Atmel i nie da się połączyć z procesorem bez kwarca w gnieździe.
Reasumując, układ musi być programowany wstępnie z zamontowanym kwarcem (najlepiej 8MHz). Kolejno trzeba przestawić tryb Compatibility 103 na ATMEGA128 oraz wyłączyć Brown-out detection. Ja na razie przestawiłem też zegar na wewnętrzny generator 8MHz do czasu jak nie skończę programować układu. Wtedy wrócę do kwarcowego zegara zewnętrznego
L.J.