SQ2RBW
Marcin
Liczba postów: 76
Dołączył: 21-10-2011
|
RE: Przeróbka BITX40 na CW
Witam,
polecam przeróbkę proponowaną przez kolegę SP9FKP, czyli tą zapożyczoną z US5MSQ. Sygnał akustyczny czysty widmowo generowany jest z częstotliwością około 1,2kHz (tak było u mnie, mierzyłem SPECTRANEM). W związku z czym jeżeli akustycznie korespondent odbierany jest z tą częstotliwością to częstotliwość nadawania jest wtedy zgodna z jego częstotliwością. Jeżeli jest synteza z krokiem 100Hz, wystarczy ustawić się na korespondenta na zero zdudnień, po czym przestroić się dwanaście x 100Hz w górę i wiadomo, że nadajemy tam gdzie on nadaje. Gdyby przeszkadzał komuś wysoki ton 1,2 kHz to przy syntezach z RIT-em nie stanowi to problemu, bo ustawienie -400Hz przy odbiorze i słuchamy tonu 800Hz.
Może się do wydawać jakieś pokomplikowane, ale to działa. I można robić łączności i mieć z tego frajdę. Jedynie wskazane jest zawężenie pasma odbioru, bo nie wyobrażam sobie pracować na CW z szerokością pasma jak na SSB. Gdyby dodać do tego filtr m.cz. o stromych zboczach przepuszczający pasmo o szerokości 500 Hz byłoby nieźle.
Ale tutaj trzeba wspomnieć o tym co było we wcześniejszych postach, że najlepiej gdy zawężanie jest na poziomie pośredniej a nie przed bądź po wzmacniaczu m.cz. I tu dochodzi się do przemyśleń, czy warto dokonywać takich przeróbek, które są kompromisem i które nie dorównają urządzeniom dedykowanym na typowo telegrafię. Dlatego widzę sens powstawania projektów urządzeń jednopasmowych telegraficznych z wąskim filtrem kwarcowym. Jeżeli rozważa się w przyszłości stałą styczność z telegrafią to nie sądzę, że jest to wyrzucanie pieniędzy w błoto.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 23-03-2017 10:13 przez SQ2RBW.)
|
|
23-03-2017 10:11 |
|