I właśnie dlatego dyskusje na forum są idealnym poligonem
Dzięki za super porady i wskazówki oraz zdrową krytykę
Odpowiadając na pytania:
1. Nie miałem jak dotąd możliwości przeprowadzania super testów tej bardzo prostej skrzynki. Przy projektowaniu brałem pod uwagę jej przeznaczenie typowo do pracy w pasmach 80m, 40, 20m, gównie z myślą o emisjach cyfrowych, gdzie notoryczna konieczność przestrajania ręczną skrzynką przy częstych zmianach pasma po prostu powoduje frustrację...
Ale po pierwszych dyskusjach zbadałem dokładniej skrzynkę i mogę potwierdzić poprawność pracy w pasmach do 14MHz włącznie. Mówiąc "poprawność" mam na myśli prawidłowe strojenie do powiedzmy przyzwoitego SWR.
Aby skrzynka pracowała na wyższych pasmach należy poprawić prosty układ formowania impulsów częstościomierza dobierając lepiej punkt pracy tranzystora wejściowego itd.. Może się okazać konieczne dobranie egzemplarza licznika LS90 pracującego jako preskaler. Mój egzemplarz pracuje do 15MHz, ale w wolnej chwili postaram się potestować na innych sztukach.
Przy pracy na wyższych pasmach konieczne może być zastosowanie na bazach tranzystorów sterujących przekaźnikami kondensatorów o mniejszych pojemnościach, zamiast 100nF np. 10nF.
Zasugerowałem jednemu z kolegów (SQ9JKD) składającemu skrzynkę do pracy na wyższych pasmch HF, aby nawiną o jeden zwój więcej na każdej sekcji cewki L1. Grzegorz przetestuje to i na pewno da znać jak się skrzynka sprawuje na wyższych pasmach i co było konieczne do poprawki
2. Rdzeń toroidalny A5 Admidon, to rdzeń toroidalny, proszkowy, o wyższym w stosunku do rdzeni ferrytowych współczynniku przenikalności magnetycznej. Konkretne 2 pierścienie zastosowane dla mnie to pierścienie o wymiarach 41x27x15 każdy. (wymieniłem go w licie elementów, do ściągnięcia ze strony www). Niestety na podstawie informacji na stronie producenta nie jestem w tym momencie w stanie określić dokładnie który to model (zbyt skąpe informacje). Podaję link, gdzie można ten akurat przeze mnie zastosowany pierścionek kupić:
3. Powód wybrania układu T a nie innego (niekoniecznie L, bo są inne ) był prozaiczny, prostota konstrukcji. Równie dobrze mógłbym zastosować inny układ i wstrajać się np. indukcyjnościami. Tak czy siak przy okazji przetestowałem przydatność ceramicznych kondensatorów wysokonapięciowych
Grunt że działa
Dzięki za sugestie odnośnie obliczenia SWR, masz rację że U1/U2 to oczywiście uproszczenie. Na próbę zastosuję właściwsze obliczenie przytoczone przez Ciebie i nie omieszkam poinformować o rezultatach.
Przy okazji pozwolę sobie poinformować, że w programie zamieszczonym na www dla procesorów są już zawarte funkcje ręcznego strojenia osobno każdego z elementów skrzynki, czyli C1, C2 i L1.
Funkcje te są bardzo pomocne w niektórych przypadkach.
Niebawem zamierzam opublikować prostą instrukcję obsługi, które brakuje. Stąd kilka pytań odnośnie działania skrzynki wynikających z braku informacji o sposobie użytkowania.
pozdrawiam
Wojtek
SQ9GL