Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 11 Głosów - 4 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Tranciever Тюльпан-DSP
SP2JQR Offline
Henryk
*****

Liczba postów: 1,498
Dołączył: 23-08-2009
Post: #885
RE: Tranciever Тюльпан-DSP
Dobrze zrobione trafa wykazywały u mnie przy badaniu szerokopasmowości za pomocą NWT pasmo aż do około 70MHz.
Robiłem różne trafa, również i takie pracujące tylko do 15MHz.
Problem kondensatora jest dwojaki. W przypadku idealnego transformatora taki dodany kondensator nic nie poprawi, jedynie przytłumi trochę wyższych harmonicznych.
Nie ma jednak idealnych transformatorów. Nawet te najlepiej zrobione mają pewną indukcyjność rozproszenia, która tłumi sygnał na wyższych częstotliwościach.
Dodatkowe tłumienie daje sam stopień wzmocnienia - wzmocnienie spada wraz z częstotliwością.
Aby skompensować ten spadek wzmocnienia spowodowany zarówno samym wzmacniaczem jak i indukcyjnością rozproszenia trafa daje się ten kondensator przymocowany najczęściej od góry do wyprowadzeń rurki.
Nie należy mylić też indukcyjności rozproszenia transforatora z jego podstawową indukcyjnoścą - ta decyduje o najniższej możliwej do przeniesienia częstotliwości.
O indukcyjności rozproszenia transformatorów piszą wszystkie książki o budowie ... maszyn elektrycznych, bo w kategorii urządzeń elektrycznych transformator jest ... maszyną. Jest też ta wiedza podana w internecie. Są też sposoby na pomiar tej indukcyjności. Znając jej wartość można łatwo obliczyć wartość kondensatora, tak aby na najwyższym paśmie był w rezonansie. Wtedy nastąpi podbicie ch-ki przenoszenia. Ponieważ jest ona w swojej normalnej postaci dla najwyższego pasma zwylke mocno opadająca, to dodatkowy kondensator doprowadzający do rezonansu indukcyjność rozproszenia powoduje wyrównanie ch-ki i przesunięcie załamania powyżej najwyższego pasma.
W praktyce okazuje się, że łatwiej jest dobrać ten dodatkowy kondensator praktycznie niż zajmować się badaniem indukcyjności rozproszenia, do której w praktycznym układzie dodają się też indukcyjności wyprowadzeń.
W związku z sumowaniem się indukcyjności wyprowadzeń warto zadbać o jak największe zredukowanie tej wartości.
W moich konstrukcjach tranzystory do trafa są podłączone za pomocą blaszek o szerokości co najmniej centymetra. Pozwala to zwiększyć i wyrównać moce na najwyższych pasmach. Robienie połączeń za pomocą drutów lub cienkich ścieżek jest niedopuszczalne. Długość wyprowadzeń RD16, ale także tranzystorów IRF nie powinna przekraczać 3-5mm. Dalsze połączenie powinno być zrobione z szerokiej blaszki lub ścieżki. Nie dotyczy to częściowo wyprowadzenia bramki, ponieważ pracuje ona wysokoomowo. Częściowo, ponieważ we wzmacniaczach na IRF bramki mają dość dużą pojemność i ich reaktancja na najwyższych pasmach jest również mała. W takim przypadku również wskazane jest doprowadzenie sygnału do bramki za pomocą szerokiej blaszki.
Szkoda,że nie zrobiłem zdjęcia ostatniemu wzmacniaczowi na IRF, bo było to wszystko widać o czym napisałem. Jeden rysunek albo zdjęcie potrafi wytłumaczyć czasami więcej niż sto słów.
W przyszłym tygodniu wracam do domu, ale chyba nie będę miał czasu na zajęcie się tym tematem.
Jesienią będę robił kolejny wzmacniacz na IRFach, to może go opstrykam i włożę tu zdjęcia.
Co do wyższych harmonicznych, to podwyższenie wzmocnienia dla górnych częstotliwości zawsze spowoduje zwiększenie harmonicznych dla niższych pasm. Zależy to też od typu zastosowanych tranzystorów, które różnie reagują na zmianę obciązenia. Jedno jest pewne - dobre filtry na wyjściu wzmacniacza są potrzebne.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 26-06-2016 20:02 przez SP2JQR.)
26-06-2016 20:02
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Tranciever Тюльпан-DSP - SP2JQR - 26-06-2016 20:02
Transceiver Тulip - EA7HOG - 27-06-2016, 19:06

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 105 gości