Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Odbiornik 136 kHz z bezpośrednią przemianą
SQ5KVS Offline
Karol
*****

Liczba postów: 1,012
Dołączył: 26-09-2012
Post: #4
RE: Odbiornik 136 kHz z bezpośrednią przemianą
A może wyrzucić stopień na BF245 a zamiast niego wpiąć wprost układ na TL081. Jeśli sygnał dawać nie na ujemne wejście tylko na dodatnie, można wpiąć stopień bezpośrednio do gorącego końca cewki (czyli L2 C4) a nie w miejscu dzielnika. Dopasowanie tego zależy trochę od impedancji tego filtru przepustowego.
Dzięki podpięciu do gorącego końca cewki zyskamy wzmocnienie. Na wzmacniaczu można dodać kolejne kilkanaście dB (raczej nie więcej).
Przedstawiona modyfikacja na zrzucie, i zrzut z wyjścia (po filtrze i wzmacniaczu).
İmage

Zamiast szukania rdzeni z ruchomym rdzeniem można zastosować dławiki 1mH do dostania np w AVT.

https://sklep.avt.pl/dlawik-pionowy-1mh-9x12-350ma.html

Mają one znośną dobroć (ok 2 Omy rezystancji) i powinny działać na tych częstotliwościach - choć tego nie sprawdzałem. Zamiast strojenia rdzeniem można stroić kondensatorami C9 i C10. Wartości reszty kondensatorów w obwodzie i rezystora z gwiazdką lepiej nie ruszać bo odpowiadają za pasmo i kształt. Filtr tak pomyślałem żeby miał w miarę spore pasmo przenoszenia (~7kHz), i wartości nie trzeba było specjalnie dobierać.(tzn trzeba je dobrać jak na schemacie, ale są to typowe wartości). Rezystor R7 na wyjściu jest żeby nie obciążać wzmacniacza nadmiernie i z kondensatorami za kluczami zrobić filtr dolnoprzepustowy (te kondensatory mogły by być większe).

İmage

Jeszcze jedno - do symulacji dobrze jest sprawdzić jak się zachowa filtr przy różnych antenach. 50 Omów możemy zapewnić na KF;ie ale na niskich pasmach raczej będzie ciężko bez różnych zabiegów. Na szczęście pasmo tego filtru się mocno nie zmieni, sprawdzałem i dla 1 Omha i 10kOmów i środek pasma nieznacznie się przesuwa, ale cały czas częstotliwość 136kHz jest blisko środka.

ps: Jeszcze jedno. Jeśli byś robił taki układ na kluczach (wszystko jedno 4066 czy inne) pamiętaj aby zasilanie kluczy (plus i masę) i całej reszty cyfrówki "oddalić" od zasilania i masy części analogowej. Pół biedy jakbyś to robił np. na miedzianym laminacie gdzie masy jest dużo, ale jeśli to by była płytka uniwersalna albo twój projekt, to niech zasilanie i masy cyfrówki łączą się z zasilaniem i masą części analogowej gdzieś przy np. stabilizatorze napięcia. No i oczywiście plus i minus zasilania kluczy łączysz bezpośrednio kondensatorem a najlepiej kilkoma równolegle 100p, 1n, 10n.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 13-05-2016 14:40 przez SQ5KVS.)
13-05-2016 14:40
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Odbiornik 136 kHz z bezpośrednią przemianą - SQ5KVS - 13-05-2016 14:40

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 3 gości