SP6FRE
Leszek
Liczba postów: 725
Dołączył: 20-09-2009
|
RE: Analizator wektorowy NA02
Gratuluję kolejnemu koledze pozytywnego wyniku działania wektorowego pomiaru impedancji :-) !
Przy okazji pomiarów anten mam uwagę dotyczącą ilości pomiarów. W mierniku można ustawić dla pomiaru wektorowego impedancji od 3 do 31 punktów pomiarowych w zadanym zakresie częstotliwości od częstotliwości "Star" do częstotliwości "Stop". Oznacza to, że najbardziej "równe" przedziały uzyska się dla ilości punktów pomiarowych 6, 11, 21 i 31. Dla tej ilości pomiarów uzyskuje się podział zakresu pomiarowego odpowiednio na: 5, 10, 20 i 30 części. W szczególności dla 11 punktów pomiarowych uzyskuje się podział zakresu pomiarowego na 10 części.
Dla impedancji o szybko zmiennych wartościach w funkcji częstotliwości warto czasem zawęzić pasmo pomiarowe lub dobrać inną ilość pomiarów co najlepiej widać na pokazanych pomiarach anten. O ile w paśmie 7 i 14 widać ładne skupienie (względnie stała impedancja w paśmie pomiarowym) o tyle w paśmie 3.5 rozrzut punktów pomiarowych jest dość spory i tylko dzięki możliwości przesuwania kursora od punktu do punktu pomiarowego można wyrobić sobie pojęcie o tempie i rodzaju zmiany impedancji anteny w paśmie.
A co do wartości SWR dla opornika smd to proponuję sprawdzenie jakie wartości oporności mają wlutowane elementy R9, R10, R14. Okazuje się dodatkowo, że charakterystyki układu AD8307 wykazują pewien rozrzut parametrów przetwarzania sygnału na kąt i tłumienie więc może się zdarzyć, że wyniki pomiaru tego samego elementu będą się nieznacznie różnić. W tym kontekście chodzi mi po głowie procedura kalibracji układu za pomocą rezystora dopasowanego, która ustawiałaby dla niego minimalną wartość SWR dla każdego z mierników indywidualnie.
L.J.
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 02-05-2016 22:22 przez SP6FRE.)
|
|
02-05-2016 22:22 |
|