Witam szanowne grono:-)
Zaczynając temat wypadało by podać jego genezę i cel więc :.....
Przygodę z KFem rozpocząłem stosunkowo niedawno od radia IC-7100 i zabawy z deltą 84m i cyfrówkami, ale apetyt rośnie w miarę jedzenia
i tak jak wszyscy wiemy po co kierunek skoro nie ma rotora??.......więc trzeba zrobić rotor, ale po co rotor jak nie ma sterownika ??.....więc jak każdy typowy POLAK zabawę zaczynam od końca i samodzielnie.
Lubię sobie podłubać i szukać zajęcia co by próżno nie siedzieć, a pilot od TV nie jest moim przyjacielem ani napoje typu BEER, więc kiedyć z nudów zabrałem się za budowę domu, po ok. 2latach ukończyłem w takim etapie że mogę zamieszkać to trzeba coś innego dłubać, jakieś doświadczenie mam, warsztat mechaniczny i elektroniczny tez jakiś jest własny lub zaprzyjaźniony więc do dzieła.
Pierwszy etap to zrobienie sterownika rotora, później przejdziemy do samego rotora tymczasem toczą i frezują się koła zębate :-)
Znalazłem projektów kilkanaście, ciekawie zapowiada się projekt K3NG, ale sposób napisania i bariera językowa nie pozwoliła mi go rozszyfrować w 100% żebym mógł go skopiować, a zaprzyjaźnionej duszy chętnej pomóc też nie znalazłem
Segregując różne inne projektu napotkałem się na projekt kolegi SP3TYF który okazał się prostym i skutecznym rozwiązaniem więc zacząłem go składać na płytce prototypowej. Z pomocą kolegi SP3TYF udało się to jakoś okiełznać w 100% jak zakładał autor. Sterownik na pajączka działa i wykonuje to co w założeniach było, ale zawsze jest inna możliwość i chciałem dokonać kilku innych zmian których nie ma w tamtym projekcie.
Więc nie pozostało nic innego jak zacząć od podstaw cały projekt sugerując się i bazując na w/w rozwiązaniu.
W założeniach chciałem żeby Azymut zadany był nastawiany ENKODEREM a nie potencjometrem, i żeby była regulacja prędkości obrotowej przez PWM, żeby uniknąc nagłego zatrzymania rotora, bo przy ciężkich antenach bezwładność zrobi swoje.
Jako że jestem początkującym w tym temacie to schemat oparłem na programie FRITZING nie wiem czy dobrze czy źle ale jako raczkujący i bez pomocy osób trzecich jakoś muszę sobie radzić.
Untitled Sketch_schem.jpg (Rozmiar: 420.43 KB / Pobrań: 5289)
Więc pokrótce objaśniam.
Wejście A0 - pomiar napięcia 12V, który to ma powodować zapis azymutu to EPROM
A1,A2 - przyciski sterujące
D8- sterowanie kierunkiem obrotu rotora
D9 - Sterowanie prędkością obrotu rotora PWM
D10,D11 - sygnały z rotora, impulsy i punkt kalibracji
Pisząc posta, naszła mnie myśl że sterowanie kierunkiem trzeba zrobić jednak na dwóch wyjściach, tak aby w spoczynku na oba końce silnika była podawana MASA, ponieważ w przypadku zwarcia FETa silnik będzie się kręcił bez kontroli
Początkowo się zastanawiałem czy warto, ale mam ochotę upchać tam wyświetlacz LCD20x4 podłączany przez magistralę I2C, wsadzić RTC tak aby w dolnej lini wstawić aktualną godzinę np UTC.
Co prawda kolega SQ9MDD namawia mnie na jakiś wyświetlacz graficzy, ale to podejrzewam że już jest mniejszy problem żeby zmienić schemat podłączenia na tym etapie.
Żeby uzyskać komunikację sterownika z np.HRD kolega SP3TYF polecał przecięcie ścieżki na arduino między konwerterem USB a uC, ponieważ RST Atmegi jest spięty z DTR konwertera w celu auto RESETU dla programowania, przy próbie komunikacji z programem resetował się kontroler. Ja znalazłem rozwiązanie z zastosowaniem rezystora podciągającego RST do +5V, ale zostawiłem wolne wejścia D0 i D1, bo zastanawiam się czy nie łatwiej podpiąć konwerter USB/TTL, żeby uniknąć zasilania Arduino z USB komputera. Teraz testując na biurku sprawiało mi to mały kłopot, jak chciałem zresetować Arduino, trzeba było odpinać zasilanie i kabel USB, a dodatkowo nie wiem czemu ale w takiej pracy z podwójnym zasilaniem generowały mi się zakłócenia na 2m a dokładniej na 145.225 :-)
Dobra poemat napisany, teraz bym prosił szanowne grono żeby wypowiedziało się co do tego projektu jakie są za i jakie przeciw :-) Co poprawić albo czy dac sobie z tym spokój
Jeśli chodzi o KOD programu, to tez jestem mocno raczkujący i będę potrzebował ogromnej pomocy, początkowo będę próbował przerobić KOD udostępniony przez kolegę SP3TYF, ale swoją pomoc zaoferował kolega Rysiu SQ9MDD na którego mocno liczę :-)