Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
TRANZYSTOROWY WZMACNICZ MOCY KF 1kW 1,5-30MHz
SP3TYI Offline
Nowicjusz
*

Liczba postów: 10
Dołączył: 19-01-2014
Post: #10
RE: TRANZYSTOROWY WZMACNICZ MOCY KF 1kW 1,5-30MHz
Jak kiedyś obiecywałem przedstawiam w imieniu grupy Husarek z Jarocina skrócony opis budowy wzmacniacza 500 W na bazie modułu z DW_Radio
Nasza grupa w składzie: Wojtek SP3HZR (pomiary, projekty, rozwiązania mechanicze) Michał SP3WYP (szef projektu – lutowanie płytek, prace mechaniczne, rozwiązania mechaniczne i elektroniczne, zakupy podzespołów i Waldek SP3TYI (proste prace mechaniczne, porządek w miejscu pracy, zaopatrzenie w napoje  kontakt z mediami )
Pomysł budowy wzmacniaczy powstał w trakcie budowy Husarka i jest jego uzupełnieniem, dlatego większość rozwiązań narzuciła wielkość obudowy która jest identyczna jak w Husarku. Zbudowaliśmy 4 szt. takich wzmacniaczy – każdy identyczny.
Podstawowe elementy składowe PA:
1. Muduł PA z DW_ radio ( a właściwie to połowa modułu)
2. Zasilacz główny z DW_radio 48 V 15A prod. Telzas Szczecinek
3. Moduł filtrów LPF oraz moduł pomiaru SWR i moduł sterowania PA z
fabrycznych trx - z Woroneża w formie kitu (EB104.RU)
4. Moduł automatyki z USA (W6PQL) zmontowany i uruchomiony
5. Układ sterowania wzmacniacza – projekt Wojtka SP3HZR
6. Zasilacz pomocniczy 12v z TME
7. Płyta czołowa projekt własny – wykonanie - firma z Wrocławia

Ustaliliśmy, że zarówno samo PA jak i Husarek będzie konstrukcją bezkompromisową i przyjęliśmy następujące założenia:
1. PA posiada własny zasilacz sieciowy
2. Moc output 500 W (tyle mamy w licencjach)
3. Mozliwość sterowania małą mocą (20W z Husarka) oraz bezpośrednio z
typowego trx-a mocą 100W
4. Mozliwość automatycznego przełączania pasm wprost z trx-a ale i tryb
ręcznego sterowania z płyty czołowej
5. Wysoki poziom zabezpieczeń przed przegrzaniem, zbyt wysokim SWR,
przesterowaniem i zakłóceniami.


6. Estetyka wykonania na nawyższym poziomie możliwym do uzyskania w garażu
Michała SP3WYP

Moduł samego PA to tak naprawdę dwa niezależne wzmacniacze. Moduły zostały rozmontowane a następnie rozcięte. Po rozcięciu moduły zostały wymyte, wymieniliśmy elektrolity i pastę pod tranzystorami i rezystorami. Radiator został również rozcięty a jego żebra sfrezowane, uzykaliśmy w ten sposób płyte – bazę, na której przez płytę miedzianą przykręcony jest radiator właściwy, odpowiedni do zastosowanej obudowy. Podczas sprawdzania pojedynczy moduł oddawał ok 700 W na każdym paśmie.

Moduł filtrów dolnoprzepustowych – z lekkim niepokojem oczekiwaliśmy na realizację zamówienia, ale po dwóch tygodniach od dnia zapłaty paczka dotarła do Jarocina. Wykonanie solidne (ładne płytki porządne rdzenie) ale nie obyło się błędów na płytce i w sumie niejednoznacznym opisie szczególnie w ilościach zwojów cewek i grubości drutu. Wykonaliśmy jedną wersję – pomiar i…. wykonanie drugiej wersji – pomiar ….jest ok !!!!

Zasilacz główny – po długich poszukiwaniach udało nam się znaleźć zasilacz o koniecznych parametrach i odpowiadających nam wymiarach. Zasilacze datowane są na 1999 r. ale zdecydowaliśmy ze nie wymieniamy kondensatorów ani przekaźników, w trakcie prób i pomiarów nie zauważyliśmy nic niepokojącego. Jego nominalne parametry to 48 V i 15 A ale spokojnie podkreciliśmy je do 55 V i 19 A choć w trakcie prób okazało się ze nie każdy da się tak podkręcić. Dokupliśmy dwa dodatkowe z zastrzeżeniem wymiany na inny, ale nie było takiej potrzeby.

Automatyka W6PQL – klasa sama dla siebie, kto jej używa wie o co chodzi wiec szkoda czasu na opis. Przyszla z USA zmontowana i pracuje od pierwszego włączenia. Polecamy przy budowie PA

Płyta czołowa – wykonana wg naszego projektu w Corelu. Opisy, otwory pod miernik, przełączniki i LEDy . Materiał – blacha aluminiowa 0,5 mm pokryta satynowym laierem odpornym na zarysowania (podobno twardość szafiru) szybka realizacja, perfekcyjne wykonanie, dobry kontakt z firmą a najważniejsze ze nie kosztowało zbyt wiele 

Wykonanie mechaniki wzmacniacza to była najbardziej pracochłonna robota a wszystko razy cztery !!! do ostatniego dnia montażu okazywało się ze o czymś zapomnieliśmy i na zmotowanych wzmacniaczach konieczne były wiercenia i frezowania. Potem czyszczenie i tak w kołko  Obudowę podzieliliśmy na część w.cz. i całą reszte czyli zasliacz, automatykę, itp. Mierniki Nissei rozebraliśmy żeby wymienic skalę na taką jaka nam odpowiada, dorobiliśmy do niego oświetlenie z diód a rozproszenie swiatła zroblismy ze starej matrycy od laptopa. Wzmacniacz posiada pomiar temperatury wzmacniacza tuż przy tranzystorach a układ W6PQL steruje pracą 4 wentylatorów z których dwa małe przedmuchują wnętrze obudowy a dwa chłodzą radiator głowny wzmacniacza. Radiator zasilacza nie posiada wentyalcji i chyba nie będzie potrzebny.
Przy uruchomieniu wzmacniacze w miarę równo trzymają parametry a moc w zależności od pasma waha się od 450 do 600 W
W dołożonym z tyłu obudowy „pudełku” znajduje się tzw moduł antenowy a w nim pomiar SWR i przekaźniki do pracy ze wzmacniaczem i bypass. Okazało się ze mimo wysiłkow nie damy rady upchnąć tego w obudowie głównej.

Opis celowo nie zawiera szczegółów technicznych, nie jesteśmy w stanie przedstawić wszystkich zagadnień, ma to raczej charakter poglądowy. Naszym zdaniem Moduł wzmacniacza z DW_Radio to dobry materiał na budowę własnego PA ale to dopiero początek drogi. Wszystkim zainteresowanym podobnymi rozwiązaniami zawsze służymy pomocą.

Koszty budowy…. Hmm …. Wysokie Wink nie jest to droga do własnego PA za niewielkie pieniądze, z ekonomicznego punktu widzenia lepiej kupić coś na giełdzie ale jak powiedziałem na wstępie – załozylismy konstrukcję bezkompromisową, zapewne dałoby się nieco zaoszczędzić ale nie o cenę nam chodziło. Miało to być NASZE urządzenie w które włożyliśmy wiele czasu i nerwów a przy okazji czegoś się nauczyliśmy. Wszak to jest właśnie istota krótkofalarstwa.
İmage İmage
27-10-2014 10:18
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: TRANZYSTOROWY WZMACNICZ MOCY KF 1kW 1,5-30MHz - SP3TYI - 27-10-2014 10:18

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości