Też jakiś czas temu zbudowałem Digitala 942 od zera. Wcześniej uruchamiałem i poprawiałem dla kolegów Digitala 931. Wszystkie Digitale z tych serii miały, źle zaprojektowane obwody drukowane. Powodowało to generowanie niesamowitej ilości śmieci obok używanej częstotliwości, a także poza pasmami amatorskimi. Poziom śmieci dla jednego z TRXów zrobionego u producenta wynosił -15dB !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!. Przeciętnie udawało się to obniżyć do około 25dB bez dużych przeróbek - to też wysoka wartość.
Zaparłem się jednak i mocno przerobiłem swojego digitala 942. Wykonałem ponad 50 (słownie
ięćdziesiąt) przeróbek, głównie w nadajniku. Dopiero po tych modernizacjach analizator widma pokazał, że radio pracuje bardzo dobrze, a nawet lepiej od wielu fabryk. Czułość odbiornika bez dodatkowych wzmacniaczy wynosiła 0,5uV, a IP3 z tego co sobie przypominam przekraczało +20dBm i to bardzo blisko kanału (dla 5kHz odstępu)
Te radia nie zostały pomyślane dla początkujących, ale dla tych, którzy elektroniką radiową zajmują się zawodowo !!!!!
Aby je dobrze uruchomić trzeba było posiadać generatory sygnałowe, analizator widma i parę innych rzeczy.
W dzisiejszych czasach, gdy wielu kolegów posiada NWT i wie jak się nim posłużyć sytuacja jest inna, ale też stanowczo odradzam zajmowanie się urządzeniami ABG jeśli ktoś jest początkujący, a nawet średnio zaawansowany. Poprawiałem też inne konstrukcje ABG, wszystkie miały niedopracowane płytki drukowane. Zastosowane w tych konstrukcjach rozwiązania rzeczywiście były odkrywcze i nowatorskie, dlatego bardzo nadawały się do dalszych przeróbek, ale tyklko dla ludzi spokojnych i o mocnych nerwach...
pozdrawiam
Henryk SP2JQR