Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 0 Głosów - 0 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jak ocenić moc na wyjściu lampowego PA?
SP9FYS Offline
Zaawansowany użytkownik
****

Liczba postów: 295
Dołączył: 12-12-2009
Post: #7
RE: Jak ocenić moc na wyjściu lampowego PA?
W katalogach podawane są graniczne wartości częstotliwości pracy. Jeżeli stopień jest prawidłowo zaprojektowany (dotyczy to zwłaszcza wyjściowego obwodu rezonansowego) i starannie wykonany, lampa będzie oddawać pełną moc katalogową nawet w pobliżu częstotliwości graniczej.
W internecie dostępne jest rosyjskie wydanie książki Bunin, Jailjenko - "Sprawocznik radiolubitielja karotkowolnowika" gdzie projektowanie wzmacniaczy lampowych jest przedstawione krok po kroku; wymagana jest jedynie elementarna wiedza z zakresu podstaw elektrotechniki. Niestety po rosyjsku, ale można na przynajmniej pooglądać schematy i zwłaszcza wzory (!!) i spróbować załapać podejście do tematu. Tamże masa bardzo przydatnej wiedzy podanej łatwo i przejrzyście. Przy braku zanajomości języka warto nauczyć się przynajmniej rozpoznawać "bukwy", terminologia się niczym się nie wyróżnia i jest łatwo zrozumiała.
Co się tyczy lampy SO257 to jest to jak najbardziej odpowiednia lampa to nadajnika QRP. W RBM-1 pracowała z napięciem anodowym 80V oddając około 1W mocy. We wczesnych latach 70-tych mając dostęp do RBM-ki robiliśmy próby zasilając ją napięciem ok. 200V bez szkody dla trwałości tych lamp. Trudno powiedzieć jaka była moc w antenie - nikt tego nie mierzył. Zresztą, warto się przyjrzeć rozwiązaniom układowym nadajnika RBM-1, jakość sygnału CW była bardzo dobra, również stabilność częstotliwość też bez zarzutu (o ile sobie przypominam, generator pracuje w pogardzanym układzie Hartley'a)
21-01-2012 13:49
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Wiadomości w tym wątku
RE: Jak ocenić moc na wyjściu lampowego PA? - SP9FYS - 21-01-2012 13:49

Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości