SP6HFT
Liczba postów: 2
Dołączył: 20-10-2011
|
RE: Icom756 wymiana LCD
Witam,
Jestem już po wymianie wyświetlacza w radiu i chciałbym się podzielić z kolegami paroma swoimi spostrzeżeniami w tym temacie.
Po pierwsze regulacje jasności oświetlenia zrealizowałem usuwając dławik L102 i podpinając się pod kolektor tranzystora Q103. Ledy wyświetlacza połączane są przez rezystor 68Ohm co daje możliwość regulacji napięcia od 2,9V do 3,3V. Pomiar ten jest przy napięciu zasilającym radio ok. 13,8V. Pamiętajmy, że napięcie zasilania może się zmieniać ,gdy zasilamy radio z innego źródła ,i ledy wyświetlacza mogą różnie świecić. Rozwiązanie kolegi Zbyszka SP9QZW nie powoduje tego gdyż ledy zasilane są z napięcia stabilizowanego 5V.
Po drugie napięcie ujemne które służy do ustalenia kontrastu pobrałem z radia i nie robiłem w tym układzie żadnych przeróbek. Zakres zmian napięcia jest tak duży, że nie ma takiej potrzeby i działa to bardzo sprawnie.
Po trzecie, co jest moim zdaniem bardzo ważne, a do tej pory nie zostało nigdzie wymienione: przy kupnie wyświetlacza musimy zwrócić uwagę na jego polaryzację. Jeżeli chcemy patrzeć na wyświetlacz który stoi poniżej naszego wzroku potrzebujemy oznaczenie L. Jeżeli zaś radio będzie stało powyżej naszego wzroku, a chcemy, żeby wyświetlacz był dobrze czytelny wybieramy oznaczenie I. Na przykład WG320240D-TTI TZ litera I oznacza, konieczność patrzenia z dołu, żeby go dobrze czytać. Wbrew pozorom jest to bardzo ważne, a sprzedawcy nie zawsze nas o tym informują.
Życzę udanych przeróbek.
Pozdrawiam, Dosiego Roku.
Jurek SP6HFT
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 04-01-2012 17:34 przez SP6HFT.)
|
|
04-01-2012 17:34 |
|