Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 3 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Synteza SPHM DDS
2E0KKJ Offline
Krzysztof
*

Liczba postów: 35
Dołączył: 12-05-2010
Post: #31
RE: Synteza SPHM DDS
(17-08-2011 19:28)sp5fcs napisał(a):  Jest tylko mały problem, pomysły łatwo przychodzą do głowy tylko chętnych do ich realizacji nie widać (tzn. widać na horyzoncie, dwa lata maszerujemy w kierunku horyzontu ale ciągle nam do niego daleko).

Ja mysle, ze znalazlo by sie pare osob ktorym przeszlo przez glowe (jak mnie) zeby dolozyc rowniez swoja cegielke, ale szanowni panowie budujacy Huzara graja w lidze mistrzow. Ja tylko w LZS. A moze nawet to nie jest LZS tylko liga podworkowa....................


No i przepraszam za brak polskich znakow, ale na tym kompie opcja niedostepna.

Krzysiek 2E0KKJ
18-08-2011 19:39
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP5FCS Offline
Adam
*****

Liczba postów: 1,071
Dołączył: 02-02-2009
Post: #32
RE: Synteza SPHM DDS
Krzysztofie, ja tu widzę tyko ligę radioamatorów. Nawet jeśli kilku z nas jest zawodowcami w tym co robi to i tak mamy ograniczenia czasowe, sprzętowe, finansowe wynikające z tego, że to jest dla nas tylko hobby a nie biznes, jak to najczęściej w ligach mistrzowskich bywa, HI.

Czasy pionierów się skończyły, dzisiaj aby zrealizować ambitny projekt techniczny trzeba mieć rozbudowany zespół od pomysłu, poprzez realizację, testy, dokumentację, opisy i popularyzację w środowisku.
Pomoc i wsparcie Kolegów przyda się na każdym etapie niezależnie od posiadanej wiedzy. Wielokrotnie pisałem o tym na tym forum.
Jednej małej cegiełki nie widać ale kilka tysięcy ... zdecydowanie tak! Tak było z forum HMG, powstało od zera a dzięki aktywności i wiedzy wielu Kolegów jak ładnie nam "urosło i wydoroślało".

Każdy ma własne przemyślenia na temat "idealnej" syntezy oraz ściśle określone wymagania. Wiele ciekawych funkcji możemy podpatrzeć w różnych urządzeniach fabrycznych. Prawdopodobnie nie uda się połączyć wszystkich pomysłów w jednej konstrukcji ale warto o nich podyskutować aby konstrukcja była ciekawa i optymalna.

73 Adam
18-08-2011 23:36
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP5FCS Offline
Adam
*****

Liczba postów: 1,071
Dołączył: 02-02-2009
Post: #33
RE: Synteza SPHM DDS
Zmiana pasma
Po kilku próbach z różnymi zestawami parametrów zdecydowałem, że przy zmianie pasma będzie zapamiętywana pełna konfiguracja radia:
- częstotliwość nadawania;
- częstotliwość odbioru;
- częstotliwość wirtualnego odbiornika R2;
- nastawa RIT;
- numer anteny,
- nastawa tłumika wejściowego,
- rodzaj modulacji;
- szybkość automatyki;
- szerokość filtrów kwarcowych;
- nastawy DSP;
- krok przestrajania syntezy;
- moc nadawania;
Przy powrocie na dane pasmo radio będzie ustawione dokładnie tak jak podczas opuszczania pasma.

Pamięci
W tej chwili zaplanowałem po 10 pamięci na każdym paśmie. Docelowo lepiej byłoby mieć niezależne pamięci dla poszczególnych rodzajów modulacji, CW, SSB, PSK). Zestaw parametrów zapisywanych do pamięci będzie skromniejszy:
- częstotliwość;
- numer anteny,
- rodzaj modulacji;

Mam nadzieję, że to rozwiązanie będzie praktyczne i zadowoli większość kolegów, proszę o opinie.

73 Adam
31-08-2011 9:58
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP5BMP Offline
Janusz
****

Liczba postów: 601
Dołączył: 02-11-2010
Post: #34
RE: Synteza SPHM DDS
Adamie, zapamiętywana ilość parametrów przy zmianie pasma jest większa niż w niejednym fabrycznym urządzeniu , ale tyle potrzeba i cieszy mnie Twoja decyzja.
Nie wiem jak inni koledzy wykorzystują dane zapisane w pamięci bo ja bardzo rzadko z niej korzystam, natomiast wykorzystuję 3 pełne nastawy dla każdego pasma, które umożliwia mi mój TRX.

Pozdrawiam, Janusz
31-08-2011 12:14
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP5FCS Offline
Adam
*****

Liczba postów: 1,071
Dołączył: 02-02-2009
Post: #35
RE: Synteza SPHM DDS
Janusz pomysł z niezależnymi nastawami też mi się podoba, czasem w zawodach przechodzimy z SSB na CW i trzeba parę nastaw zmienić. Innym razem potrzebujemy zróżnicować nastawy na zawody w stosunku do zwykłych łączności. Dobrze byłoby mieć możliwość przywołania gotowych konfiguracji.

Po przemyśleniu problemu i konsultacjach z Kolegami postanowiłem wykonać po dwie całkowicie niezależne nastawy dla każdego pasma, łącznie 20 konfiguracji (10 pasm po 2 nastawy radia). Pozwoli to na indywidualną konfigurację radia pod różne emisje oraz indywidualne potrzeby operatora.
Zrezygnowałem ze sztywnego łączenia konfiguracji z modulacja, tak jest bardziej elastycznie, np. wielu kolegów nie używa CW.

Dodatkowo na każdym paśmie będzie niezależna konfiguracja wirtualnego odbiornika R2 przydatna np. do konfiguracji radia pod odbiorcze anteny typu Beveridge. Przykład: pasmo 3,5mhz, nadajemy/słuchamy na Ant1-delta, odbiornik wirtualny na Ant4-Beveridge.

Takie rozwiązanie da nam dużą swobodę konfiguracji radia oraz ograniczy ilość dodatkowych czynności podczas zmiany emisji.

Skoro sterownik syntezy powstaje od podstaw to możemy go zrobić maksymalnie pod nasze potrzeby.

73 Adam
31-08-2011 12:40
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ6OXK Offline
Paweł
****

Liczba postów: 317
Dołączył: 23-06-2010
Post: #36
RE: Synteza SPHM DDS
W dwóch słowach. Co to wirtualny odbiornik R2? Big Grin

--= SWL SP6-01-396 =--
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 02-09-2011 23:38 przez SQ6OXK.)
02-09-2011 23:36
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP5FCS Offline
Adam
*****

Liczba postów: 1,071
Dołączył: 02-02-2009
Post: #37
RE: Synteza SPHM DDS
Pawle, w większości syntez amatorskich oraz prawie każdym radiu fabrycznym mamy dwa VFO (A/B). Takie rozwiązanie pozwala na szybkie przestrajanie się na drugą nastawę częstotliwości np. podczas pracy ze splitem, kiedy chcemy słuchać w dwóch miejscach pasma (DX-a oraz częstotliwości na której będziemy nadawać).

Wada tego rozwiązanie jest brak możliwości zróżnicowania innych nastaw radia dla przełączanych VFO, zmienia się tylko częstotliwość, reszta nastaw jest bez zmian.
Wirtualny odbiornik to takie dodatkowe VFO ale z pełną możliwością konfiguracji radia, np. inna antena do słuchania, inne filtry, automatyka, modulacja, DSP a nawet inne pasmo. To taki "niby drugi odbiornik" tylko bez możliwości jednoczesnego słuchania. Czasem chcemy słuchać w innym miejscu z innymi nastawami i wirtualny odbiornik da nam większe możliwości niż tylko drugie VFO.

Przykład: na podstawowym odbiorniku pracujemy na SSB, wirtualny odbiornik ustawiony jest na CW i służy do wyszukiwanie stacji w zawodach (może być inna antena, wąski filtr, szybka automatyka, inne nastawy DSP). Przestawienie taki dużej ilości parametrów pochłania sporo cennego czasu a dzięki wirtualnemu odbiornikowi zmiana jest natychmiastowa.

Synteza jest opracowywana w ramach projektu HUSAR. To radio docelowo ma mieć drugi sprzętowy odbiornik. W takiej konfiguracji drugi odbiornik przestanie być wirtualnym i będzie możliwość jednoczesnego słuchania dwóch częstotliwości. Aby zachować jednolitość obsługi syntezy w obu rozwiązaniach zrezygnowałem z pojęcia drugiego VFO i od początku posługuję się nazwą drugi odbiornik (wirtualny lub rzeczywisty).
Również całe oprogramowanie jest przygotowywane pod obsługę drugiego odbiornika, tzn. niezależna konfiguracja wszystkich nastaw.

73 Adam
03-09-2011 1:19
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
TG50 Offline
Józef
***

Liczba postów: 178
Dołączył: 20-11-2009
Post: #38
RE: Synteza SPHM DDS
Dla mnie pewną wadą jest wysoki koszt wyświetlacza (pewnie będą coraz tańsze), wysoki stopień zaawansowania (technologia SMT, programowanie procesora, uruchomienie, karty SD) oraz zapewne duży pobór prądu (raczej do konstrukcji stacjonarnych).

Dobrze aby synteza miała możliwość słuchania poza pasmami amatorskimi, może tak jak w syntezie Olega 9 szerokie dodatkowe pasmo (problem ograniczeń obwodów wejściowych).
Wiem, że to synteza do Husara ale dobrze byłoby oprócz konfiguracji częstotliwości pośrednie mieć możliwość ustawiania mnożnika pod homodyny, tak byłoby bardziej uniwersalnie.

Ogólnie projekt mi się podoba, jest ciekawy, bardzo nowoczesny, no i co cieszy jest rodzimy.
04-09-2011 10:14
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP3SWJ Offline
Jarek
****

Liczba postów: 653
Dołączył: 20-03-2010
Post: #39
RE: Synteza SPHM DDS
TG50 >>> ???

PIERWSZE programowanie - tylko raz wgrywasz bootloader- a nawet może ktoś podesłać zaprogramowany procek

KAŻDE NASTĘPNE programowanie - umieszczasz plik HEX na karcie SD.... i procek sam ci się programuje

KARTA SD - dlaczego ci się nie podoba karta SD ???
04-09-2011 11:05
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP1NV Offline
Mietek
**

Liczba postów: 91
Dołączył: 26-07-2009
Post: #40
RE: Synteza SPHM DDS
Bardzo podoba mi się ten projekt szczególnie ten ekran dotykowy. Strasznie nie lubię jak z płyty czołowej radia robi się klawiaturę komputerową.
04-09-2011 11:41
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 1 gości