Odpowiedz 
 
Ocena wątku:
  • 1 Głosów - 5 Średnio
  • 1
  • 2
  • 3
  • 4
  • 5
Jak wykonać w domu obwód drukowany ?
DG1KDJ Offline


Liczba postów: 9
Dołączył: 14-07-2011
Post: #51
RE: Jak wykonać w domu obwód drukowany ?
Nie tylko statyw jest potrzebny, ale to sa wiertla, do wrzecion bardzo wysokoobrotowych i trzeba bardzo uwazac na bicia boczne. Patrzac na takie wiercenie z boku, mozna przysiac, ze te otworki nie sa wiercone tylko sztancowane. Moze to niewyobrazalne, ale takie maszyny moga wiercic z predkoscia obrotowa do 120 tys obr/ min. a bylo to wiele lat temu. Pamietam wtedy, gdy zarowno te wiertla, jak i maszyny kosztowaly kupe dewiz i aby troche oszczedzic dewizy stosowano predkosci ok. 80 tys obr/min. Maszyna ta miala oczywiscie specjalne lozyska i odkurzacz, ktory wciagal te pylki, ktore powstawaly w procesie wiercenia. A wiercenie odbywalo sie w pakietach, juz nie pamietam, ale chyba 5 szt.

73! Johann
15-10-2020 11:42
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP9BSL Offline
Sławek
*****

Liczba postów: 774
Dołączył: 20-10-2015
Post: #52
RE: Jak wykonać w domu obwód drukowany ?
(15-10-2020 9:50)U.L. napisał(a):  Przy okazji. Zwróćcie swoją uwagę na niskotopliwy stop Lichtenberga. Dostępny na rodzimej aukcji. Używam i polecam.

Płytki które pokazałem w poście #44 pokryte są stopem Lichtenberga, i powiem szczerze (wbrew purystom w tej materii) nie zauważyłem znaczącego wpływu takiego "cynowania" na charakterystykę obwodu mikrofalowego który pracuje do 4GHz (pokazane płytki).

73 Sławek
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 15-10-2020 12:23 przez SP9BSL.)
15-10-2020 12:22
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
U.L. Offline
Wacław
**

Liczba postów: 57
Dołączył: 13-02-2019
Post: #53
RE: Jak wykonać w domu obwód drukowany ?
Dziękuję wszystkim za reakcję na moją prośbę.

Pozdrawiam - Wacław
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 15-10-2020 18:45 przez U.L..)
15-10-2020 15:40
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP2SGA Offline
Adam
***

Liczba postów: 110
Dołączył: 10-02-2014
Post: #54
RE: Jak wykonać w domu obwód drukowany ?
Zgadza sięte wiertła są idealne + pewna ręka Smile No i druga strona płytki nie jest poszarpana. Nie wymaga korekt estetycznych

Pozdrawiam
Adam
SP2SGA
15-10-2020 16:16
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ6IYV Offline
Michał
*

Liczba postów: 31
Dołączył: 09-02-2010
Post: #55
RE: Jak wykonać w domu obwód drukowany ?
Witam Kolegów i Koleżanki!

Czy ktoś wie gdzie można zakupić odpowiedni frez, aby móc robić okrągłe wyspy, jak te w załączonym pliku. Jest to wycinek z książki pana Janeczka "Konstrukcje krótkofalarskie dla początkujących"? I czy ktoś próbował tej metody? Jakie są Wasze doświadczenia?

Pozdrawiam, 73Smile


Załączone pliki
.pdf  Wyspy.pdf (Rozmiar: 420.05 KB / Pobrań: 183)

Rób to, co kochasz i kochaj to, co robisz! VY 73!

http://sq6iyv-qrp.xlx.pl/
(Ten post był ostatnio modyfikowany: 06-07-2022 16:21 przez SQ6IYV.)
06-07-2022 16:14
Odwiedź stronę użytkownika Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
AdamC Offline
Użytkownik
***

Liczba postów: 159
Dołączył: 28-05-2010
Post: #56
RE: Jak wykonać w domu obwód drukowany ?
(06-07-2022 16:14)SQ6IYV napisał(a):  Czy ktoś wie gdzie można zakupić odpowiedni frez, aby móc robić okrągłe wyspy, jak te w załączonym pliku.
Na przykład taka propozycja , wiertła koronowe diamentowe

https://allegro.pl/oferta/wiertlo-diamen...8035578493

Popatrz na frez trepanacyjny.
06-07-2022 16:47
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP9FKP Offline
Piotr
*****

Liczba postów: 1,248
Dołączył: 28-06-2009
Post: #57
RE: Jak wykonać w domu obwód drukowany ?
Frezowanie bez otworu pilotażowego to męczarnia. Otwór taki zazwyczaj i tak jest potrzebny dla prowadzenia krosów. Zatem lepiej jest wywiercić otworek i wykorzystać odpowiednio wyostrzony wkrętak jako frez lub naciąć z laminatu maleńkie "wysepki" i mocować je na cyjanopan. To drugie podejście jest o tyle wygodne, że umożliwia oderwanie i ponowne przyklejenie w innym miejscu przy zmianie układu.

Praktykujący teoretyk
06-07-2022 21:25
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP9UNB Offline


Liczba postów: 2
Dołączył: 06-05-2022
Post: #58
RE: Jak wykonać w domu obwód drukowany ?
(06-07-2022 16:47)AdamC napisał(a):  Na przykład taka propozycja , wiertła koronowe diamentowe
Diamentowe do metalu to nie bardzo bo one pracują na ścieranie a nie na skrawanie. No i muszą pracować na mokro.

Ja do takich wysepek kiedyś (bo teraz to bym użył cnc + frezu grawerskiego) używałem zwykłego wiertła krętego do drewna. Trzeba znaleźć takie które ma pióra nachylone do środka, tak, żeby zaczynały "zbierać" od strony zewnętrznej. I żeby ostrze centrujące było tylko troszkę dłuższe od od tych skrawających to wtedy otwór na środku będzie w miare mały.

MX-linux live. Fediverse: https://mastodon.radio/@SP9UNB
07-07-2022 14:04
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SP9FKP Offline
Piotr
*****

Liczba postów: 1,248
Dołączył: 28-06-2009
Post: #59
RE: Jak wykonać w domu obwód drukowany ?
Witam Miłosz na Forum i cieszę się, że dołączyłeś do nas. Pomysł z wiertłem do drewna jest przedni, nie wiem tylko czy można kopić tak małe łopatkowe. Wyostrzenie przerw można zrealizować cienkim kamieniem do ostrzenia łańcuchów pilarek ale to już szczegóły. Dodam, że "wysepki" nie powinny być zbyt małe bo mają tendencję do odrywania przy lutowaniu, trzeba uważać by nie przegrzać.

Praktykujący teoretyk
08-07-2022 10:57
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
SQ9KCX Offline
Nowicjusz
*

Liczba postów: 16
Dołączył: 10-02-2020
Post: #60
RE: Jak wykonać w domu obwód drukowany ?
U mnie to wygląda tak jak na zdjęciu, zwykłe wiertło do metalu u mnie 6mm, szlifierka dremel i te malutkie tarcze do przecinania, i niestety troszeczkę wprawy w szlifowaniu, oczywiście najpierw z grubsza na dużej szlifierce dla uzyskania tej płaskiej powierzchni. potem wysepki można robić na bieżąco gdzie pasuje i to nie wiertarką z jakimiś dużymi obrotami a wkrętarką na wolniutkich obrotach. Zrobiłem to tak na szybko i widać ostre krawędzie wysepek ale jakby się przyłożyć to by dało radę żeby to lepiej wyglądało (nie chciało mi się).


Załączone pliki Miniatury
İmage
08-07-2022 11:52
Znajdź wszystkie posty użytkownika Odpowiedz cytując ten post
Odpowiedz 


Skocz do:


Użytkownicy przeglądający ten wątek: 2 gości